Włochy by Obserwatore

Pomysł na biznes – pizzeria

By http://obserwatore.euMałe biznesy królują na południu Włoch. Mam wrażenie, że każdy ma tu żyłkę do interesów. Może dlatego tak niewielu kończy uniwersytetu a zaraz po szkole wciągany jest w rodzinny biznes albo kombinuje jak otworzyć swoją malutką działalność. Rodzinną albo rodzinno-przyjacielską. Na przykład niewielką pizzerię. Twoja pizzeria – tak czy nie? Dlaczego nie? Świetny pomysł. Dzięki temu […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Moje powroty na Wybrzeże Sorrento

By http://obserwatore.euWakacje się skończyły i nastały spokojniejsze, powolniejsze i cichsze, choć nadal jeszcze słoneczne i ciepłe dni. To najlepszy moment, żeby wybrać się na urocze i malownicze wycieczki w miejsca, które w sezonie unikam omijam baaardzo szerokim łukiem. Jednym z takich uroczych ale zdecydowanie pozasezonowych miejsc jest Costiera Sorrentina – Wybrzeże  Sorrento rozciągające się na południe od Neapolu.   […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Weekend w Kalabrii czyli spotkanie blogerek piszących o Włoszech

By http://obserwatore.euJadę samochodem. Za oknem piękna Kalabria, jest ciepło i słonecznie, w brzuchu czuję jeszcze specjalności włoskiej kuchni, a w tle lecą włoskie przeboje. Jest wakacyjny relaks, cisza, luz… A jednak coś nie jest tak. Przede mną jedzie drugi samochód, z którego nawet przez rurę wydechową wylatuje dobra energia i humor. Siedzą w nim Dominika, Aneta, […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Przyjazna Bolonia czyli jak zwiedzać miasto za darmo

By http://obserwatore.euWłochy, a zwłaszcza turystyczne miasta włoskie mogą  ale NIE zawsze MUSZĄ BYĆ DROGIE. Jest przecież cała masa rzeczy do zrobienia i miejsc do odwiedzenia, które nie kosztują nic a pozwalają poznać prawdziwe, choć może mniej oczywiste oblicze miasta. A jak się mają sprawy w Bolonii? Co można tu robić oprócz jedzenia, które, nota bene, kosztuje niemało? Jak […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Komunikacja publiczna Neapolu i okolic Neapolu

By http://obserwatore.euW Neapolu, jak i całym regionie, podstawowym i najpopularniejszym środkiem transportu jest własny samochód. Tu lubi się podjeżdżać nawet do okolicznych sklepów natomiast passegiata (spacer) znana jest raczej w wersji zmotoryzowanej. Dlatego niestety komunikacja miejska pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo w mieście jest wiele takich dzielnic gdzie gęsta zabudowa z wąskimi uliczkami i strome podjazdy […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

A może by tak zamieszkać w słonecznej Italii? Mity o Włoszech.

By http://obserwatore.euWiele osób na hasło „zamieszkałam we Włoszech” reaguje okrzykami zachwytu. Sprostowanie. Wszystkie osoby. A ja powtarzam sobie w duchu „Włosi są mistrzami PR-u!” Jeśli właśnie czytacie ten wpis (i w ogóle blog o południu Włoch) prawdopodobnie oglądaliście „Benvenuti al Sud”. Możliwe, że tak jak ja – kilkanaście razy. Jest w nim scena, która najlepiej oddaje […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Weneckie pułapki

By http://obserwatore.euAch ta Wenecja o bajkowym uroku, romantyczna, tajemnicza i magnetyczna! Miasto jest od lat włoskim must see, must be, must pay nie tylko wśród Europejczyków. A w okresie karnawału każda szanująca się wycieczka objazdowa do miasta zaglądnąć musi. Wypada. I pewnie dlatego od czasu karnawału aż do października w zabytkowym centrum miasta jest więcej turystów niż gospodarzy. […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Plaże koło Rzymu – czy warto tu przyjechać wczesną wiosną?

By http://obserwatore.euSą takie miejsca na wybrzeżu włoskim gdzie czujesz się kameralnie, z dala od wszystkiego, gdzie z lokalnymi możesz usiąść w przybrzeżnym barze i już… czujesz się jak u siebie. Słychać tylko szum fal, grające w piłkę dzieci i nieśpieszne  rozmowy. I takie właśnie NIE są plaże koło Rzymu. W sezonie. A kiedy przyjedziesz tu wczesną wiosną […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Zmiany, zmiany, zmiany…

By http://obserwatore.euCzłowiek zawsze mieszał zupę kręcąc w prawo cztery razy, potem w lewo trzy na koniec stukając warzechą o brzeg  garnka. Aż w końcu ktoś zadał pytanie „ale dlaczego?”.  Człowiek zbity w pantałyku zastanawia się po co pytać o rzecz oczywistą. Po kolejnym pytaniu traci grunt pod nogami: „ale dlaczego zawsze w czerwonym garnku?”. Nokaut następuje […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Więcej luzu!

By http://obserwatore.euCzy my Polacy jesteśmy spęci? Nie wiem czy ja jestem standardowym Polakiem ale TAK! Przynajmniej w porównaniu z południowymi Włochami. Doświadczam tego mocno brnąc przez południowo-włoską mentalność. I słyszę to na co dzień. Po co te nerwy? Po co myślenie o tym co będzie kiedyś? Dlaczego nie żyjesz tu i teraz? Carpe Diem!   W […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Teraz Polska!

By http://obserwatore.euRejon Caserty i Neapolu był jednym z ulubionych kierunków Polaków. Może to słońce, może inne motywy kierowały poszukujących pracy we Włoszech właśnie w ten region. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu co drugi imigrant pochodził właśnie z Polski. Zwykle były to proste prace (tak zwane proste, bo w rzeczywistości bardzo obciążające – i fizycznie i psychicznie): […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Diabeł tkwi w szczegółach

By http://obserwatore.euPrzyjeżdżasz na Święta do rodziny ale znajdujesz czas również na spotkanie z przyjaciółmi. Idziecie do waszej ulubionej kafejki z widokiem na świąteczny Rynek. Gawędzisz z panią przy barze, żartujesz ze znajomymi – czujesz, że nadajecie na tej samej fali. Czas do domu – na barszcz, kapustę z grochem i kolędowanie. Wracasz zaglądając do ulubionego sklepu […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Włoskie reguły i rytuały

By http://obserwatore.euCzy Włosi są wyluzowanymi indywidualistami? Tak ich kojarzymy – bez kompleksów, roześmiani, otwarci, podchodzą do życia bez stresu. W większości tacy są, a przynajmniej tak się prezentują. Tym bardziej zaskoczyło mnie w Kampanii to, jak są przy tym homogeniczni! Luz owszem ale jednocześnie bardzo mocne jest przywiązanie do tradycji, reguł, rytuałów, rytmiczność i poruszanie się w […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

P jak Polki mieszkające we Włoszech czyli rzymskie spotkanie.

By http://obserwatore.euGdzie najlepiej zorganizować spotkanie Polek mieszkających we Włoszech? Tam gdzie wszystkie mają najdalej!

Włochy by Obserwatore

Otwarcie granic czyli pytania o imigrantów we Włoszech

By http://obserwatore.euW rejonie Caserty koło Neapolu Polacy przez długie lata stanowili większość wśród imigrantów. Przyjeżdżali do pracy. Kiedy poszerzyły się granice Unii i napływać zaczęli Rumuni i Bułgarzy, stawki zaczęły się obniżać. W międzyczasie przyszedł kryzys, bardzo mocno odczuwalny we Włoszech, i mocno urosła grupa imigrantów z krajów afrykańskich. Polacy wyjechali bo przestało być opłacalne pracowanie […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Pasja gotowanie. Aleksandra Seghi

By http://obserwatore.euPierwsze skojarzenia z tą osobą to inspiracja, pozytywna energia, zieleń Toskanii, zapach dobrej kuchni, uśmiech  i radość z życia. Dziś goszczę u siebie osobę mieszkającą w Toskanii już od 17 lat, autorkę książek o Włoszech i o gotowaniu we włoskim stylu, organizatorkę kursów gotowania, propagatorkę zdrowego odżywiania, autorkę Mojej Toskanii i współredaktorkę portalu informacyjnego Polacy we […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Alfabet Emigracji. N jak Neapol

By http://obserwatore.euNeapol jest trzecim co do wielkości miastem we Włoszech – po Rzymie i Mediolanie. Jego włoska nazwa Napoli wywodzi się od łacińskiego Neapolis, czyli „Nowe Miasto”. Rzeczywiście miasto jest świeżynką w porównaniu do choćby Pompejów i Herkulanum uśpionych przez Wezuwiusza niewiele później od „założenia się” miasta. Sercem Neapolu jest jego historyczne centrum wpisane przez UNESCO na Światową […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Włoska mowa ciała

By http://obserwatore.euCzy wiecie, że tylko 7% znaczenia komunikatu przekazywane jest słowem, a pozostałe 93% przekazywane jest niewerbalnie poprzez mowę ciała, dotyk, głos? Czy wiecie, że aż 87% informacji trafia do naszego mózgu poprzez zmysł wzroku, 9% za pośrednictwem uszu, a pozostałe 4% za pomocą innych zmysłów – węchu, dotyku? Ponoć aż 55% komunikatu przekazujemy poprzez mowę naszego […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Alfabet emigracji. L jak ludzie.

By http://obserwatore.euProjekt „Alfabet Emigracji” trwa.  Idea? Pierwszy pomysł, hasło, skojarzenie tworzy wpis. Wydawać by się mogło proste. Ale tak nie jest.   Bardzo mało czasu mamy na swobodne myślenie. Otaczają nas pośpiech, wypełniacze wolnego czasu, praca, obowiązki. Coraz mniej znajdujemy czasu na bycie po prostu ze sobą i uwolnienie się od rozproszenia. Głowa pracuje na pełnych […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Kuchnia Kampanii

By http://obserwatore.euJeśli planujecie przeprowadzić się do Włoch, a w wyborze miejsca docelowego kierujecie się najlepszą kuchnią regionu to Wam podpowiem. Kampania! Tu nie tylko wypije się najlepsze caffè i zje najlepszą pizzę. Kampania znana jest z kuchni bardzo różnorodnej, zdrowej, smacznej i aromatycznej a przy tym prostej. Żyzne ziemie „Campania Felix”, rodzące najlepsze winorośle i oliwki, doceniane były […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Inspiracje językowe

By http://obserwatore.euMiałam kiedyś klienta z Wielkiej Brytanii. Świetnie nam się rozmawiało, a mi wydawało się, że całkiem nieźle radzę sobie po angielsku. Tak było aż do momentu kiedy pewnego razu przyjechał do Krakowa ze swoją żoną. Rozmowa ze mną przetykana była zdaniami, które wymieniali między sobą. I nagle język angielski pokazał swoją paletę odcieni a słowa […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Włochy, o których opowiada morze

By http://obserwatore.euŻeglowanie po morzach południa Włoch jest świetnym pomysłem, żeby poznać Półwysep Apeniński z nieco innej strony – od strony marin, wysp, zatoczek, plaż i przepięknych krajobrazów rysujących linię brzegową lądu.   Signa Maris czyli Włochy, o których opowiada morze Włoska Izba Handlowo-Przemysłowa w Polsce zaprosiła mnie do wzięcia udziału w wydarzeniu inaugurującym projekt promocji Południowych Włoch w Polsce. Czwartkowe spotkanie we […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Włoski humor i energia

By http://obserwatore.euWchodzisz do znajomego baru na cappuccino. Pogoda pod psem i wszystko jest nie tak. I widzisz uśmiech od ucha do ucha. Come stai?! Tutto posto? Trzeba się od-uśmiechnąć. I właśnie w tym momencie zaczyna się spirala pozytywnego nakręcenia. Uśmiech wywołuje uśmiech, energia rodzi energię, akcja interakcję. Na tym chyba polega czar południa. Nawet jeśli wszystko […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Alfabet emigracji. Funkcje społeczne w południowych Włoszech

By http://obserwatore.euKrótka historia emancypacji kobiet w południowych Włoszech Koniec. (Mówiłam, że krótka) Czy ja wyglądam na wielbłąda? Wystylizowana, na obcasie, z laptopówką w ręku. Ulubiony sport to bieganie po lotnisku i picie kawy na czas. To w Europie. W Chinach maksymalna koncentracja na śniadaniu, nie wiadomo kiedy następnym razem będzie się jadło. Napięty grafik, spotkania ciągną […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Funkcje społeczne w szanującym się włoskim domu

By http://obserwatore.euKrótka historia emancypacji kobiet w południowych Włoszech Koniec. (Mówiłam, że krótka) Czy ja wyglądam na wielbłąda? Wystylizowana, na obcasie, z laptopówką w ręku. Ulubiony sport to bieganie po lotnisku i picie kawy na czas. To w Europie. W Chinach maksymalna koncentracja na śniadaniu, nie wiadomo kiedy następnym razem będzie się jadło. Napięty grafik, spotkania ciągną […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Polscy blogerzy we Włoszech – Blanka z Piemontu

By http://obserwatore.euPiemont jest jednym z większych regionów włoskich. Mocno wcina się w spokojną granicę Szwajcarii wycinając dla Włoch smakowite kąski górzystych Alp. Dalej na południe rysuje sobie granicę wzdłuż jednego z piękniejszych włoskich jezior – Lago Maggiore. Region pewnie chciałby również zagarnąć kawałek malowniczych terenów nadmorskich ale Genua mówi mu zdecydowane nie: morze to Liguria! A […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

E czyli etapy życia na emigracji

By http://obserwatore.euCarta bianca czyli gdzie sie podział mój autorytet Tym, którzy od zawsze żyli w jednym miejscu, w gronie niezmiennie tych samych ludzi, wśród ogólnie przyjętych i akteptowanych reguł, kodeksów i systemów wartości pewnie ciężko będzie w pełni poczuć to co przeżywa każdy którego świat staje na głowie bo z człowieka „naszego” staje się postacią „obcą” – […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

D czyli dom we włoszech

By http://obserwatore.euAneta, autorka bloga Hello Calabria, mieszkająca tutaj już od 13 lat jeden z moich wpisów skomentowała tak: „A najzabawniejsze jest to, że we Włoszech nadal jestem tylko Polką ale za to w Polsce już dla niektórych Włoszką „Podwójnie nieobecna”. Ot taki paradoks :)” Myślę, że i ja i wielu innych po jakimś czasie zaczyna odczuwać […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

ABC emigracji

By http://obserwatore.euPamiętam jak przed wyjazdem do Włoch dopytywałam się znajomej Polki mieszkającej pod Bolonią jakie jest życie we Włoszech? Lepsze? Gorsze? Ona odpowiadała: INNE. Mi, ponieważ wyjazd rysował się coraz wyraźniejszymi kreskami, to nie wystarczało. I za każdym razem kiedy przyjeżdżałam zamawiać kolekcję marki, w której znajoma pracowała jako handlowiec, wracałam do tematu. Ale co oznacza […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

10 błędów popełnianych po zamieszkaniu we Włoszech

By http://obserwatore.euWłochy mają znakomity PR. Cudowna melodia języka włoskiego pieści uszy, wyśmienita kuchnia włoska zaspokaja najbardziej wykwintne podniebienia, a włoskie panoramy, zabytki, słońce, morze, góry i generalnie wszystko jest harmonią cudownych przeżyć. Planując wyjazd do Włoch widzimy Włochy w różowych kolorach i spodziewamy się, że  oto zaczynają się wakacje przez 365 dni w roku! Trzeba  jednak […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.