Włochy by Obserwatore

Dzwonimy po fachowca – słowniczek zwrotów i mądrości życiowych

By http://obserwatore.euRównież we Włoszech zdarza się, że rzeczy się psują i przychodzi taki czas kiedy musimy zadzwonić po fachowca. Wbrew pozorom kontakt z fachowcem wcale pestką nie jest. Trzeba przygotować się na  nierzadko długi proces nabity pułapkami i haczykami. Należy wiedzieć jak je obejść albo, dla tych bardziej doświadczonych, wyprzedzić fortele przeciwnika. Już w momencie kiedy […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Uważaj czego sobie życzysz, bo…będziesz musiał to zatańczyć!

By http://obserwatore.euCzy podróżując lubicie poznawać miejscowych, którzy świetnie znają okolicę, lokalną kulturę i kuchnię? A czy wiecie ile wspaniałych Polek i Polaków mieszka we Włoszech? Pomyślałam, że warto wykorzystać fantastyczny kapitał wiedzy i doświadczenia osób, które znają Włochy od podszewki i stąd wziął się pomysł na projekt Polscy Blogerzy we Włoszech czyli informacje z pierwszej ręki. W […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Czas relaksu – aperitivo italiano

By http://obserwatore.euWłosi są znani ze swojej pomysłowości w tworzeniu dobrych praktyk i nowych trendów, zwłasza w kwestii smakowania życia. Dolce vita, czyli słodkie życie Włocha to czas spędzony niespiesznie, w gronie bliższych lub dalszych (w ostateczności obsługi baru, restauracji, innych kierowców na drodze czy przypadkowych przechodniów/przestojców), najlepiej przy stole albo ladzie baru. Słońce, luz… Jedną z […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Azzurro – piosenka zwycięzców

By http://obserwatore.euNieśmiertelniki. One są, krążą wśród nas, przyjmują nowe formy ale ani im się śni przemijać. Najwłaściwszym dla nich środowiskiem jest to gdzie tradycyjnie pokolenia żyją ze sobą a nie obok siebie. Najlepszym hormonem wzrostu jest wspólne biesiadowanie. Nieśmiertelników pielęgnować nie trzeba – kiedy pojawi się iskra, wszyscy łapią wirusa i viralowe moce zbierają swoje żniwo. Jak […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Polscy blogerzy we Włoszech – Kasia z Toskanii

By http://obserwatore.euPolscy Blogerzy we Włoszech czyli informacje z pierwszej ręki Czy podróżując lubicie poznawać miejscowych, którzy świetnie znają okolicę, lokalną kulturę i kuchnię? A czy wiecie ile wspaniałych Polek i Polaków mieszka we Włoszech? Ba! Nie tylko mieszka ale i pisze o Włoszech na swoich blogach. Pomyślałam, że warto wykorzystać fantastyczny kapitał wiedzy i doświadczenia osób, które […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Festiwale, koncerty i imprezy pod gołym niebem

By http://obserwatore.euLubicie spektakle pod gołym niebem? Ptaszki ćwierkają, wieje delikatny, ciepły wietrzyk, a przed wami rozświetlona scena. Otwarte imprezy pod gołym niebiem. Ja uwielbiam. Niestety w Polsce mamy ograniczoną możliwość „organizowania Kultury pod gwiazdami” ze względu na warunki pogodowe. Ale wystarczy wybrać się latem do ciepłej Italii! Tu pogoda wręcz rozpieszcza, a chłodniejsze wieczory zapraszają do wyjścia […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Jak zaoszczędzić w podróży do Włoch?

By http://obserwatore.euTanio podróżować po Włoszech nie obniżając jakości wakacji. Możliwe? Nie ma co ukrywać: Włochy są drogie. Zwłaszcza w czasie alta stagione (pełnia sezonu) ceny sięgają zenitu. Dlatego zamiast oszczędzać na czym tylko się da, odmawiając sobie kolejnych przyjemności, lepiej wyeliminować niepotrzebne koszty jeszcze przed wyjazdem. Planowanie z głową procentuje. Podsuwam Wam kilka pomysłów gdzie można nie płacić […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Polscy blogerzy we Włoszech – Agnieszka z Doliny Aosty

By http://obserwatore.euCzy podróżując lubicie poznawać miejscowych, którzy świetnie znają okolicę, lokalną kulturę i kuchnię? Którzy są skarbnicą wiedzy o regionie i chętnie Was zaprowadzą w miejsca, o których nie przeczyta się w przewodnikach? Którzy zaprowadzą Was do najlepszej trattoria w mieście i wezmą na najlepsze imprezy w okolicy? A czy wiecie ile wspaniałych Polek i Polaków […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Włoch na wakacjach

By http://obserwatore.eu– Co robisz w te wakacje? – Nie wiem jeszcze. Na tydzień wyjeżdżamy nad morze a pozostałe trzy tygodnie musimy się jakoś zorganizować, może pojedziemy do rodziny giù?  [przyp.: na południe] Brzmi jak bajka? Przypominacie sobie teraz wszystkie te negocjacje dodatkowego dnia urlopu i organizowanie przelotów tak, żeby nie stracić ani jednego dnia z dwóch tygodni […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Moje włoskie TOP 5. Kampania

By http://obserwatore.euZa co kochamy Włochy? Długo nikt się nie zastanawia i meraviglie italiane, w ilości przekraczającej wszelkie granice przyzwoitości, wystrzeliwują z mocą i prędkością karabinu maszynowego! Rzeczywiście. Włochy to przede wszystkim różnorodność – mozaika regionów, który każdy jest wyjątkowy. Każdy podsuwa nam swoje lokalne specjały, koi zachwycającymi pejzażami,  łechce słońcem. Ciężko nam wybrać „najpiękniejsze piękności”. Nie […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Alabastrowy księżyc. Volterra

By http://obserwatore.eu- To co dzisiaj robimy? – No nie wiem, może gdzieś pojedziemy? – A gdzie? – Gdzieś niedaleko, gorąco. – Okej, to może Florencja? – Dla mnie bomba, nie byłam. – Ja byłam ale chętnie pojadę. To może pętelka, żeby nie ciągnąć się tą samą drogą? Jakiś czas później… – Ty, popatrz, coś tam widać […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Nieodkryta Kalabria

By http://obserwatore.euSiedzę na plaży w Kalabrii. Słychać ciszę i szum morza. Przede mną rozciąga się długa linia Sycylii. Zabudowania ciągną się wzdłuż linii wybrzeża od Mesyny aż do momentu gdzie linia brzegowa się cofa i już w oddali prezentuje się w mniej wyraźnych formachpagórków schodzących do morza. To okolice Taorminy. Z tyłu króluje majestatyczna, rozłożysta Etna. […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Włoskie zapożyczenia językowe w polskiej kuchni

By http://obserwatore.euNa wiele lat starsze pokolenie było nieco odcięte od świata i, że tak powiem, światowej nomenklatury kulinarnej. Kiedy w sklepach pojawiły się produkty, do tego zagraniczne (!), a jednocześnie pojawił się internet bardzo zapatrzyliśmy się w kolorowy świat kuchni włoskiej, francuskiej, chińskiej… Trwa to do tej pory ale na szczęście jest i wiele osób, które potrafią […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Bolonia. La dotta, la rossa, la grassa

By http://obserwatore.euWłosi lubią ożywiać miejsca doopisując je swoimi skojarzeniami, najczęściej pozytywnymi i świadczącymi o wielkości albo pięknie miasta. Choć z jednej strony tak właśnie tworzy się stereotypy czyli to co nie do końca lubimy, z drugiej – podkreśla znaczenie miasta albo wskazuje nam czego należy się spodziewać i podkreśła pewne walory miasta. I tak Rzym stał […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Rzymskie ogrody – Park Borghese i Pincio

By http://obserwatore.euRzymskie ogrody mnie urzekają. Są miejscem gdzie można odpocząć, a przy okazji coś przekąsić, zasiąść w kinie pod gołym niebem, zaglądnąć do Zoo, zrobić romantyczną przejażdżkę łódką, podejść do którejś z galerii, czy po prostu przysiąść patrząc na tętniący życiem (i turystami) Rzym. Zawsze kiedy jestem w mieście staram się, choć na chwilkę, uciec do […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Passeggiata Fiorentina

By http://obserwatore.euPierwszy raz odwiedziłam Florencję wieki temu. Z przewodnikiem. Z tej wizyty zapamiętałam tłum i przebieżkę top-turystyczną trasą koło Galerii Uffici pod katedrę. Przewodniczka nie dała nam szansy na polubienie miasta. Dopiero powroty, już na własną rękę, pozwoliły mi na spokojne powłóczenie się po florenckich zakamarkach. Nie było innego wyjścia: miasto, tak jak wielu, ostatecznie  zauroczyło […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Punta Campanella koło Sorrento

By http://obserwatore.euOkolice Neapolu, Sorrento, Capri  i Wybrzeża Amalfitańskiego uważane są za mocno turystyczne i zatłoczone. I dlatego przez wielu są omijane szerokim łukiem zwłaszcza w okresie letnim. To prawda. Ale niewielu wie o jednym z piękniejszych zakątków, ukrytym nieco z boku. Poza sezonem jest tu pusto, w sezonie spotyka się zaledwie kilku spacerowiczów. Jest za to […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Anglicyzmy w języku włoskim

By http://obserwatore.euNie tylko w Polsce – też we Włoszech jest boom na anglicyzmy. Również poza IT czy branżą handlową gdzie ciężko jest jest NIE używać angielskich słów. Bo przecież każdy wystawi się na śmieszność mówiąc, że pracuje się na otwartej przestrzeni  (open space) rozwiązując problemy z laptopem przy pomocnym stoliku (helpdesk). Już nie wspominając, że na niektóre […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

A może coś o Bolonii?

By http://obserwatore.euBolonia jest takim miejscem, do którego zawsze jest po drodze. Miasto jest takim Symferopolem Krymu: po prostu się przez nie przejeżdża. Wystarczy popatrzyc na mapę Włoch: czy się chce pojechać wzdłuż Adriatyku A13-tką czy przejechać A1 do Florencji Rzymu, Neapolu  i na zachodnie wybrzeże zwykle staje ono na drodze.  Jest bramą na Południe ale zarazem fantastycznym miejscem […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Dziesiąta rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II

By http://obserwatore.euDziś mija rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Już dziesiąta…     Pamiętam te dni jak dziś. W tym czasie towarzyszyłam jako pilot gospodarzom z Łącka: objeżdżaliśmy przydomowe, acz profesjonalne fabryki przetwórstwa owocowego w Czechach, Austrii, Niemczech. Świetni ludzie, cudowna atmosfera, biesiady przy akordeonie, degustowanie przetworzonych owoców… Któregoś dnia ochota na biesiadowanie odeszła i wszyscy przykleili […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Wielkanoc w Rzymie

By http://obserwatore.euRzym podczas Świąt Wielkanocnych jest szczególnym miejscem i dlatego jest to czas kiedy pobyt w Wiecznym Mieście pozwoli odkryć nam jego eteryczne oblicze i spędzić czas wraz z mieszkańcami. Same zabytki i turystyczne ścieżki stają się jedynie tlem świątecznego poruszenia i wydarzeń, które odbywają się w tych dniach. Sam Watykan wydaje się być nieco niedostępny […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Jak rozpoznać najlepszą pizzę?

By http://obserwatore.euKażdy Włoch potwierdzi, że najlepsze pizze można zjeść we Włoszech na południe od Rzymu. Dodać należy, że nie za bardzo na południe, bo już ta podawana w południowej Kalabrii albo na Sycylii nie dorównuje pizzy z okolic Neapolu – zwykle jest sztywna i chrupie. A pizza musi być przecież miękka, na cienkim, dobrze wyrośniętym cieście i aromatyczna! […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Z wizytą w rzymskim mieście. Pompeje

By http://obserwatore.euW latach szkolnych fascynowała mnie historia Imperium Rzymskiego. Wielka historia antycznego świata, wspaniałe budowle, rozmach i potęga. Ogromne wrażenie robiły na mnie opowieści o wspaniałym Rzymie, z zapałem rysowałam bite trakty rzymskie a opowieści o znakomitych świątyniach, amfiteatrach, forach, termach i super-postępowych instalacjach typu akwedukty. Dlatego każda wizyta znakomitych miejscach antycznej historii za każdym razem […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

15 ciekawostek obyczajowych, które najbardziej mnie zdziwiły po przyjeździe do Południowych Włoch

By http://obserwatore.euCo kraj to obyczaj, co obyczaj to stereotypy, co stereotypy to zaskoczenia. Czym zaskoczyły mnie Południowe Włochy na samym początku mojego italo-venture? Lista jest długa, a oto kilka pierwszych skojarzeń: 1)    Czas jest płynny i relatywny. Nie jest to jakieś odkrycie na temat Włoch, natomiast to trzeba przeżyć, żeby w pełni zrozumieć. Nie istnieje coś […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

O łacinie i makaronizmach słów kilka

By http://obserwatore.euZdaję sobie sprawę, że dziś język włoski czy francuski ustąpił angielskiemu a makaronizmy ustąpiły anglicyzmom korpogadki. Zamiast uprzejmie poprosić o rispostę w najbliższym możliwym terminie domagamy się feedback’u. I to na ASAP bo deadline’y gonią! Przy czym asap czyli as soon as possibile w domyśle jest ASAI czyli as soon as impossible. Natomiast w języku polskim jest […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Kalabria.Tu gdzie mówi się w języku greckim z czasów Homera

By http://obserwatore.euJeżdżę do Kalabrii regularnie, czasem co tydzień. Odkrywam to miejsce – nie znałam go z przewodników ani z opowiadań, nie wiedziałam czego się spodziewać. I muszę przyznać, że niemal za każdym razem jestem czyś tak zaskoczona, że zaczynam dręczyć lokalnych znajomych i nie-znajomych pytaniami, a po powrocie rzucam się lektury. Jedno z kalabryjskich zaskoczeń pojawiło się […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Włoskie metro. Jaki to ma sens?

By http://obserwatore.euUwielbiam jeździć metrem. Wsiadam, bez zbędnej straty czasu, korków, czekania na światłach i snucia się godzinami po mieście docieram na miejsce. Dla mnie to rozwiązanie idealne. Proste: nie lubię tracić czasu. Marzę, żeby w Polsce powstały sieci dobrze zorganizowanych i funkcjonalnych sieci choć pewnie doczeka się ich dopiero moje potomstwo. Tymczasem pro-ekologiczne lokalne władze próbują […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.

Włochy by Obserwatore

Jak się bawić to we Włoszech!

By http://obserwatore.euWłosi mają gen szwędacza. Dom i rodzina są oczywiście ważne ale szwędacz tkwi w nich jeszcze mocniej. Często szwęda się więc i cała rodzina. Jeśli nie ma celu to trzeba się wybrać choć na przejażdżkę samochodem. 20km/h. Patrzą  w prawo, a potem w lewo. A nuż ktoś zatrąbi i będzie można podyskutować gestami, a nuż […]Czytaj oryginalny wpis: http://obserwatore.eu.