Biegun Wschodni

Noszenie dziecka w chuście zimą. Kurtka dla dwojga czy ocieplacz?

Kiedy nastają pierwsze chłody, na grupach dyskusyjnych lawinowo pojawiają się pytania o to w co się (i dziecko) ubrać, aby przetrwać jesień i zimę z dzieckiem w chuście. Rodzą się wątpliwości, czy chusta ma być na kurtce, czy pod kurtką, czy ubierać dziecko w kombinezon, czy lepiej jakoś ocieplać z zewnątrz. A jeśli z zewnątrz… Artykuł Noszenie dziecka w chuście zimą. Kurtka dla dwojga czy ocieplacz? pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Złota Podkowa Lwowa – trzy polskie zamki w rozsypce

Jadąc drogami zachodniej Ukrainy bardzo często natrafić można na przytłaczający widok ruin dawnych polskich kościołów, straszących zawalonymi dachami, porośniętymi dziką roślinnością murami, ze smutnymi dziurami zamiast witraży. To raj dla miłośników opuszczonych miejsc i igła pod paznokciem dla tych, którym nie jest obojętny los tamtych ziem, którzy pamiętają je jako polskie. O jednym z takich… Artykuł Złota Podkowa Lwowa – trzy polskie zamki w rozsypce pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Śmierć po Wiedeńsku – niezwykłe zwyczaje żałobne

Zwykło się mówić, że gdyby śmierć była człowiekiem, to na pewno byłaby wiedeńczykiem. Mieszkańcy Wiednia od wieków mieli specyficzne podejście do śmierci, obrządków żałobnych, cmentarzy, pochówków. Kiedy wejdzie się w ten temat głębiej, ma się wrażenie, że wręcz panował i nadal panuje tam swoisty kult śmierci, celebrowanie jej. W końcu to miasto Zygmunta Freuda. O… Artykuł Śmierć po Wiedeńsku – niezwykłe zwyczaje żałobne pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Jaką chustę do noszenia dzieci kupić – praktyczny poradnik

Na chwilę obecną nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek wyjazdu z małym dzieckiem bez chusty w walizce. Dzięki chuście spacerowaliśmy bez stresu po plażach Bałtyku, wędrowaliśmy po Bieszczadach i Beskidzie Niskim, mając chustę nie muszę się martwić o to jak będziemy się poruszać po Lwowie czy włoskich miasteczkach, gdzie dominuje bruk i kocie łby. Nie przeraża mnie… Artykuł Jaką chustę do noszenia dzieci kupić – praktyczny poradnik pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu

Przy okazji pobytu w Jałowcówce zdecydowaliśmy się odwiedzić najmłodszy skansen w Polsce. Muszę przyznać, że nie miałam zbyt wysokich oczekiwań względem tego miejsca. Największe i najciekawsze skanseny istnieją od dziesięcioleci, sukcesywnie powiększając swoje zbiory. W posiadaniu Etnoparku Żywieckiego jest zaledwie 17 obiektów, z których zaledwie część jest wyposażona i udostępniona dla zwiedzających. Na miejscu czekało… Artykuł Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Właściwy adres. Jałowcówka w Koszarawie

Obiecałam wam jakiś czas temu, że od czasu do czasu będą tu się pojawiać rekomendacje dotyczące miejsc, w których warto się zatrzymać nie na noc, nie na dwie, ale na dłużej. Takich absolutnie wyjątkowych - z historią, niepowtarzalnym klimatem albo stworzonych zgodnie z unikatowym pomysłem. Wbrew pozorom, nieczęsto trafiamy do takich zakątków. Dziś zapraszam was… Artykuł Właściwy adres. Jałowcówka w Koszarawie pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Worek Bieszczadzki. Spacer do źródeł Sanu

Ależ ja za tym tęskniłam... Bieszczady, świeże powietrze, soczystozielone lasy, piękne krajobrazy, cisza przerywana jedynie szumem drzew, śpiewem ptaków i odgłosem kroków parzystokopytnych przyglądających się nam z bezpiecznej odległości. Marsz pomimo zmęczenia i zadyszki. Pokonywanie swoich małych granic, w które ten rok obfituje. Właśnie po to tam jeżdżę. I właśnie dlatego w sezonie, czyli mniej… Artykuł Worek Bieszczadzki. Spacer do źródeł Sanu pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Wydma Czołpińska – pustynny krajobraz kilka kroków od morza

Mniej więcej w połowie drogi między Rowami a Łebą, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, znajduje się miejsce magiczne. Kraina piasku. Pustynia w środku lasu, kilka kroków od morza i jednej z najpiękniejszych plaż polskiego wybrzeża Bałtyku. Mowa o Wydmie Czołpińskiej, jednej z największych ruchomych wydm w Polsce i jednocześnie takiej, na którą wolno wejść. Wyznaczono… Artykuł Wydma Czołpińska – pustynny krajobraz kilka kroków od morza pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im rodziny Ulmów w Markowej koło Rzeszowa

Nigdy nie patrzyłam na sprawę w ten sposób. A wy? Czy poznając historię związaną z II wojną światową zastanawialiście się jak to wyglądało z punktu widzenia Polaków - względnie bezpiecznych, współdecydować o życiu bądź śmierci drugiego człowieka - tego, któremu nie wolno było żyć? Przed wojną, w polskich miastach, żyło mnóstwo Żydów. Aby uświadomić sobie… Artykuł Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im rodziny Ulmów w Markowej koło Rzeszowa pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Zanim zamotasz. Kilka słów o noszeniu dziecka w chuście

Jeszcze kilka tygodni temu o chustach nie wiedziałam nic. Gdzieś coś dzwoniło, ale traktowałam to bardziej jako pozytywne dziwactwo zakręconych matek. Rzecz jasna, ja, do szpiku kości praktyczna, nie planowałam chustować mojego malucha, nawet nie brałam tego rozwiązania pod uwagę. Nosidło to co innego - pach pach i dzieciak jest na plecach. Ale owijać się… Artykuł Zanim zamotasz. Kilka słów o noszeniu dziecka w chuście pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Długi weekend z niemowlakiem? Beskid Niski!

Do samego końca nie wiedzieliśmy w jakim składzie będziemy w czasie długiego weekendu. Kiedy więc okazało się, że będziemy sami, bez wahania zdecydowaliśmy się spędzić cztery wolne dni z dala od zgiełku miast, w otoczeniu przyrody i niezwykle ciepłych, przyjaznych ludzi. Na Łemkowszczyźnie. Uwielbiam takie spontany. Bez planów, harmonogramów, słów "musimy" i "powinniśmy". Robimy to… Artykuł Długi weekend z niemowlakiem? Beskid Niski! pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Wózki z hamulcem ręcznym dla aktywnych rodziców. Do biegania, jazdy na rolkach i wędrówek po trudnym terenie

Ilość wózków dziecięcych dostępnych na rynku przyprawia o zawrót głowy niemal wszystkich przyszłych rodziców. Kiedy nie masz sprecyzowanych oczekiwań względem wózka, błądzisz między ofertami poszczególnych sklepów, opiniami na forach i przeważnie wybierasz albo najbardziej wybajerzony albo najładniejszy albo polecany przez koleżanki, które nie zawsze kierują się w życiu tym samym co Ty. Jeśli jesteś kobietą… Artykuł Wózki z hamulcem ręcznym dla aktywnych rodziców. Do biegania, jazdy na rolkach i wędrówek po trudnym terenie pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Sięgnięcie kondycyjnego dna i powrót do formy po ciąży

10 lat mniej lub bardziej regularnego chodzenia po górach (także na dłuższych dystansach, z obciążeniem i bez kontaktu z cywilizacją), trekkingu rowerowego, jazdy na nartach, łyżwach i rolkach, sporadycznych wizyt na siłowni… 10 lat bez wahań wagi, zmian w obwodzie poszczególnych części ciała… Kilka lat coraz bardziej racjonalnego i świadomego odżywiania… Ciąża, komplikacje i...: 5… Artykuł Sięgnięcie kondycyjnego dna i powrót do formy po ciąży pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Najważniejszej podróży życia czas start

Wsiadłam do pociągu, zamknęłam drzwi przedziału, z wilgotnymi oczami spojrzałam przez okno, aby raz jeszcze pożegnać dobrze mi znaną i bezpieczną okolicę. Skąd ta wilgoć? Ze wzruszenia? Strachu? Szczęścia? Z żalu po tym, do czego już nie wrócę? Ze wszystkiego na raz? Artykuł Najważniejszej podróży życia czas start pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Weekend na Słowacji? Najciekawsze atrakcje blisko granicy z Polską

Tak jak nie doceniamy Polski, tak nie doceniamy Słowacji. A to idealne miejsce na weekendową wycieczkę z dziećmi lub bez nich, a nawet spędzenie urlopu. Dlaczego? Niewygórowane ceny. Np. przyzwoity nocleg w pensjonacie, w atrakcyjnej lokalizacji potrafi kosztować już od 10 euro/os Koszt wstępu do atrakcji turystycznych jest raczej symboliczny i najczęściej zamyka się w… Artykuł Weekend na Słowacji? Najciekawsze atrakcje blisko granicy z Polską pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Pascha wielkanocna – przepis na tradycyjną potrawę rosyjską

Pascha wielkanocna, to chyba najbardziej obrośnięta w symbolikę potrawa kuchni wschodniej. Już sama nazwa mówi wiele - Pascha to przecież prawosławna nazwa Niedzieli Zmartwychwstania, czyli Wielkanocy. Tradycyjna, kształtem ściętej piramidy, ma symbolizować grób Chrystusa. Dodatkowe zdobienia, w postaci symbolu Chi Rho lub prawosławnego krzyża, a także liter XB, które pochodzą od rosyjskiej formy wielkanocnego pozdrowienia… Artykuł Pascha wielkanocna – przepis na tradycyjną potrawę rosyjską pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Jaki plecak trekkingowy, turystyczny, wyprawowy wybrać? Poradnik nie tylko dla żółtodziobów

Tworząc wpis o tym co zabrać na kilkudniową wędrówkę po górach, obiecałam, że sukcesywnie będę rozwijać ten temat. Trochę to trwało, ale słowa dotrzymuję. Mało tego. Ze względu na swoją, ograniczoną w tym temacie wiedzę, poprosiłam o wypowiedź niezależnego eksperta i konsultanta ds. sprzedaży w branży turystycznej i outdoorowej, posiadającego wieloletnie doświadczenie w branży. Chcesz… Artykuł Jaki plecak trekkingowy, turystyczny, wyprawowy wybrać? Poradnik nie tylko dla żółtodziobów pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Na narty w Alpy. Z biurem podróży czy samemu?

Długo nie wyobrażaliśmy sobie siebie w roli uczestników zorganizowanego przez biuro podróży wypoczynku. Takie wczasy po prostu nie są dla nas. Kojarzą nam się z podróżą w dużej grupie obcych ludzi (a my raczej wolimy spędzać czas kameralnie, z przyjaciółmi), narzuconym programem aktywności i odwiedzaniem miejsc, które niekoniecznie leżą w zakresie naszych zainteresowań. Kiedy jednak… Artykuł Na narty w Alpy. Z biurem podróży czy samemu? pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Beskid Niski. Jednodniowa wędrówka po krainie Łemków

Każdy, niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego, bez znaczenia czy w związku czy poza nim, każdy czasem ma potrzebę pobycia sam na sam z sobą. Powody bywają najróżniejsze. Czasem trzeba pozbierać myśli nieuporządkowane, ułożyć je w logiczny ciąg, odnaleźć sens, tam gdzie się go nie widzi, czasem trzeba po prostu odpocząć od świata, wyciszyć. Tak… Artykuł Beskid Niski. Jednodniowa wędrówka po krainie Łemków pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Jechać, czy nie jechać? Blaski i cienie podróżowania w ciąży

Choć w sieci znaleźć można setki stron ze złotymi radami dla kobiet podróżujących w ciąży, zestawienia faktów i mitów oraz wypowiedzi znawców tematu, kiedy w sierpniu stałam przed wyborem - jechać czy nie jechać, zabrakło mi w tym wszystkim opinii kobiet z doświadczeniem. Bo litanię tego, co mi wolno, a czego nie, znałam już na… Artykuł Jechać, czy nie jechać? Blaski i cienie podróżowania w ciąży pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Atrakcje turystyczne, dla których warto pojechać do Rumunii

To już ostatni wpis dotyczący naszej wakacyjnej podróży po Rumunii i Mołdawii. Tym razem nie skupiam się na atrakcjach konkretnego regionu, ale wskazuję te, które warto ująć w planie podróży po Rumunii. Sami zobaczcie, co ma do zaoferowania ten przepiękny i jeszcze niedoceniany turystycznie kraj. Artykuł Atrakcje turystyczne, dla których warto pojechać do Rumunii pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Właściwy adres. Dwór na Wichrowym Wzgórzu

Trafiamy czasem do miejsc, którym warto poświęcić więcej niż dwa zdania umieszczone śródtekstowo. Miejsca z wyjątkową historią i atmosferą, z charyzmatycznymi gospodarzami tworzącymi niezapomniany klimat. Postanowiłam poświęcić im osobny cykl na moim blogu, pod wspólnym szyldem "Właściwy adres". Mam nadzieję, że pomysł się Wam spodoba, a miejsca, którym chcę poświęcić więcej uwagi, zainspirują Was do… Artykuł Właściwy adres. Dwór na Wichrowym Wzgórzu pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Ceny we Lwowie

Ponieważ często, o to pytacie w komentarzach i w mailach, podczas naszej ostatniej wizyty we Lwowie, skrupulatnie spisywaliśmy ceny różnych potraw, produktów i atrakcji. Zaznaczamy jednak, że ceny we Lwowie zmieniają się z miesiąca na miesiąc, więc zawsze bierzcie pod uwagę 10-20% margines bezpieczeństwa planując wydatki. Artykuł Ceny we Lwowie pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Góry Bucegi – najbardziej zagadkowe góry Europy. Jakie skrywają tajemnice?

Artykuł Góry Bucegi – najbardziej zagadkowe góry Europy. Jakie skrywają tajemnice? pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Green Velo czy Green Failo? Pierwsza taka trasa rowerowa w Polsce i burza wokół niej

Artykuł Green Velo czy Green Failo? Pierwsza taka trasa rowerowa w Polsce i burza wokół niej pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Pociągiem przez Europę z biletem Interrail. Dziennik z podróży

Stało się. Opuściłam dom, ukochanego nowo nabytego męża i ruszyłam w świat nie do końca wiedząc gdzie wyląduję. Zamierzam wrócić za miesiąc. W plecaku mam bilet uprawniający mnie do podróży… Artykuł Pociągiem przez Europę z biletem Interrail. Dziennik z podróży pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

5 najpiękniejszych i najciekawszych miast w Rumunii

Podczas naszej wycieczki samochodowej po Rumunii odwiedziliśmy wiele miast. Większość wspomnień zlewa się jednak i miesza ze sobą. W głowie zostają tylko te miejsca, które z jakiegoś powodu wywarły na… Artykuł 5 najpiękniejszych i najciekawszych miast w Rumunii pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Do Rumunii nad Morze Czarne

Choć trudno w to uwierzyć, rumuńskie Morze Czarne będzie się nam kojarzyć z piękną bezludną plażą, usłaną muszlami, pierwszymi promieniami wschodzącego słońca wynurzającymi się znad wody, które obserwowaliśmy z namiotu… Artykuł Do Rumunii nad Morze Czarne pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Mołdawia. W gościnie u Gagauzów

Ostatnim elementem naszej lipcowej podróży po Mołdawii była Autonomia Gagauska. Gagauzja to obszar w północnej Mołdawii zamieszkały przez separatystyczny lud niewiadomego pochodzenia. Istnieje co prawda kilka teorii, ale żadna z… Artykuł Mołdawia. W gościnie u Gagauzów pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.

Biegun Wschodni

Cricova. Podziemne miasto win i szampanów

W Mołdawii znajdują się dwie największe piwnice winne świata - Milestii Mici i Cricova. Choć Milestii Mici jest największa, to, jeśli stoisz przed wyborem, którą zwiedzić, warto postawić na Cricovą.… Artykuł Cricova. Podziemne miasto win i szampanów pochodzi z serwisu Biegun Wschodni | Blog podróżniczo - turystyczny ze startem w Rzeszowie.