POSZLI-POJECHALI

Testujemy! Olympus, bezlusterkowce E-M10 Mark II i E-M5 Mark II

Młodsi się nie robimy i fetyszyzm sprzętowy zaczyna ustępować fetyszyzmowi wagowemu – jeśli coś „robi robotę”, a waży o połowę mniej, to czemu nie dać szansy? Olympus nas w tych rozważaniach bardzo wsparł. W poprzednim artykule było sporo o używanym przez nas sprzęcie, co zabieramy na Artykuł Testujemy! Olympus, bezlusterkowce E-M10 Mark II i E-M5 Mark II pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Co zabrać na wyjazd – dylematy fotografa

Dziś będzie o fotografowaniu w podróży, od tej najbardziej praktycznej strony. Fotografuję od jakiś 15 lat, z plecakiem pełnym sprzętu i apataratem uwieszonym na szyji zrobiłem naprawdę wiele kilometrów. Najpierw dziesiątki rolek kliszy, potem setki gigabajtów zdjęć. Można powiedzieć, że trochę doświadczenia mam, udało mi Artykuł Co zabrać na wyjazd – dylematy fotografa pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Mercato – włoskie delikatesy w Warszawie

Mercato odwiedzam regularnie. Włoskie delikatesy pojawiły się na mapie Warszawy niecałe trzy lata temu, pewnie w odpowiedzi na moje gorące modły o dobre produkty włoskie (jednak życzenia się spełniają!). Najpierw klimatyczna Próżna, którą kocham od pierwszego wejrzenia, potem Piękna, każda przyciągająca nieco innych gości, mimo Artykuł Mercato – włoskie delikatesy w Warszawie pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Alkohole świata #5.2. Polska: Browar zamkowy w Cieszynie

Browar Zamkowy w Cieszynie znajduje się na jednym z najciekawszych polskich szlaków turystycznych, które dane nam było zwiedzać – na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Do Cieszyna trafiliśmy jednak nie tyle poznawczo, co towarzysko i jak by to nie brzmiało, blogersko ;). Otóż w tym niewielkim, granicznym miasteczku, Artykuł Alkohole świata #5.2. Polska: Browar zamkowy w Cieszynie pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Pizza – wszystko, co musicie o niej wiedzieć

Pizza – jeden z najstarszych przysmaków świata. I pisząc o „najstarszych” naprawdę to mam na myśli. 9 lutego jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pizzy i należy jej się szacunek, sława światowa i uznanie wszystkich amatorów dobrego jedzenia.     Historia pizzy W różnych źródłach spierają się Artykuł Pizza – wszystko, co musicie o niej wiedzieć pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Lombardia na weekend – Bergamo

Bergamo było na naszej liście od dawna. Nie Mediolan, katedra, sklepy i zakupy. Tylko Bergamo własnie. Bilety lotniczne w naprawdę kuszących cenach, sporo terminów okołoweekendowych, pozwalających zrobić sobie przedłużoną przyjemność po włosku bez trwonienia urlopu, sporo postów z pięknymi zdjęciami Starego miasta. Ja właściwie chciałam Artykuł Lombardia na weekend – Bergamo pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Lozanna czekoladą i serem płynąca

Lozanna – stolica kantonu Vaud (mówiącego pięknie po francusku) oraz siedziba Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, z długą historią. Sucho, oficjalnie i dość chłodno to zabrzmiało. Chłodno było, ale tylko na zewnątrz i tylko czasem. Uwiodła mnie, chłodem marcowo-listopadowym jeziora Genewskiego, zakręconymi uliczkami, gorącem topiącej się czekolady, lekką Artykuł Lozanna czekoladą i serem płynąca pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Sałatka ziemniaczana – Kartoffelsalat

Sałatka ziemniaczana, czyli Kartoffelsalat to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni niemieckiej. Słusznie-niesłusznie, trudno powiedzieć. Kuchnia niemiecka jest, wbrew naszym stereotypom, bardzo różnorodna i o wiele ciekawsza, niż nam się wydaje. Ta sama sałatka ziemniaczana przyjmuje różne oblicza, w zależności od regionu – na połnocy podaje Artykuł Sałatka ziemniaczana – Kartoffelsalat pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Co przywieźć z Maroka

Jak na kraj żyjący w sporej częsci z turystyki przystało, w Maroku nie będziemy mieli problemu z zakupem pamiątek. Każdy spacer w turystycznej części miasta zostanie z pewnością urozmaicony pełną gamą sposobów na zwrócenie Waszej uwagi, w wykonaniu właścicieli sklepików. Trzeba przyznać im jedno – Artykuł Co przywieźć z Maroka pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Barszcz czerwony à la Poszli-Pojechali

Pamiętam jak dziś mój „pierwszy raz” z polskim barszczem. Ktoś spytał, czy zjem barszcz. Co za pytanie? Pewnie! Wprawdzie, nie pamiętam ani miejsca, ani okazji, pamiętam moją reakcję kiedy go zobaczyłam. Czysty, klarowny płyn, z dość mocno octowym posmakiem (obstawiam, że był albo z kartonu Artykuł Barszcz czerwony à la Poszli-Pojechali pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Lizbona – 3 dni na talerzach i w kieliszkach

Po trzech dniach w Lizbonie wcale nie czuję się ekspertem kuchni portugalskiej.  Z wielu powodów, oczywistych (bo nie uważam pisania przewodników po weekendzie w którymś kraju albo raczej przepisywania oczywistych oczywiśtości bez własnych doświadczeń za coś fajnego) i mniej – bo jak prawdziwi foodies i odkrywcy Artykuł Lizbona – 3 dni na talerzach i w kieliszkach pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Lizbona – jak zobaczyć niewiele w 3 dni i pozostać szczęśliwym

Lizbona. Moje wieloletnie marzenie, które dość długo było poza moim zasięgiem, aż do pojawienia się nowych kierunków w budżetowych liniach lotniczych, a co za tym idzie, biletów w dobrych cenach. Zgadnijcie, ile nam zajęła decyzja, czy lecimy. Dokładnie – minutę, tyle mniej więcej zajęło mi Artykuł Lizbona – jak zobaczyć niewiele w 3 dni i pozostać szczęśliwym pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Prosecco – moje wino na wszystkie okazje

Prosecco – włoskie wino musujące. Tak brzmiałaby sucha definicja. Dla mnie – bąbelkowe cudo, po które sięgam coraz częściej. Latem – nie zastanawiając się ani przez chwilę, szukając ochłody, w chłodniejsze dni – na każdą okazję, która zasługuje na huk Czytaj dalej » Artykuł Prosecco – moje wino na wszystkie okazje pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Sałatka rosyjska Olivier

Sałatka rosyjska, znana powszechniej jako Olivier, mimo że nie ma tam akcentów francuskich – królowa wszystkich stołów świątecznych, szczególnie sylwestrowego w czasach radzieckich, w Rosji. Nie znam domu, w którym nie byłaby przygotowywana chociaż raz do roku (właśnie na Sylwestra). Jest kanonem Czytaj dalej » Artykuł Sałatka rosyjska Olivier pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Tylko w Podkarpackim – Muzeum bombki choinkowej

Zdradzę wam tajemnicę. Jedna z fabryk Świętego Mikołaja znajduje się całkiem blisko, w Podkarpackim i produkuje bombki choinkowe! Jest to też taki wehikuł czasu, który natychmiastowo odejmuje lat każdemu, kiedy tylko przekracza on próg tego miejsca. Mieści się w Nowej Czytaj dalej » Artykuł Tylko w Podkarpackim – Muzeum bombki choinkowej pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Terra Madre po polsku, czyli Slow Food Festiwal w Krakowie

Po raz drugi w Krakowie w grudniu odbył się Terra Madre Slow Food Festiwal, na którym ponad 100 producentów z kilku województw Polski  zaprezentowało swoje produkty: lokalne, wytwarzane według regionalnych sposobów i tradycji, ekologiczne, zdrowe, zrobione z sercem i pasją. Jest Czytaj dalej » Artykuł Terra Madre po polsku, czyli Slow Food Festiwal w Krakowie pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Kraków na wyrywki: Kamieniołom Liban

W Krakowie był niemal każdy, czy to turystycznie, czy służbowo. Obowiązkowy spacer po Rynku, wejście na Wawel i selfie pod Smokiem Wawelskim, a wreszcie nocne czołganie się między setkami knajp wokół i na Rynku. Od kilku lat, do listy obowiązków Czytaj dalej » Artykuł Kraków na wyrywki: Kamieniołom Liban pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Proziaki i inne podkarpackie smaki

Szlak kulinarny Podkarpackie smaki, to wspaniała mieszanka kuchni kresowej (dania kuchni polskiej, ukraińskiej, słowackiej, żydowskiej), szlacheckiej kuchni staropolskiej, serowarstwa, które właśnie w tym regionie bierze swoje początki, win polskich i miodów pitnych oraz przysmaków regionalnych. Czasem wykwintna, czasem prosta, zaskakuje i przynosi Czytaj dalej » Artykuł Proziaki i inne podkarpackie smaki pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Muzeum Fotograficzne w Spišskej Belej

Małe muzeum w małym miasteczku – Muzeum Fotograficzne J. M. Petzvala w Spišskej Belej Lubicie muzea w małych miejscowościach? Czy może kojarzą się Wam ze zbiorem rupieci, próbujących budować wizję dumnej przeszłości mieściny, gdzie obecnie na opustoszałych ulicach jedynie od czasu do Czytaj dalej » Artykuł Muzeum Fotograficzne w Spišskej Belej pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Soljanka rybna

Mało które danie kuchni rosyjskiej zyskało taką popularność na całym świecie jak soljanka. Gęsta, aromatyczna, treściwa zupa podbija serce i żołądki nie tylko w rosyjskich restauracjach. Wspiera również, dzięki dużej ilości kiszonych produktów, w trudnych chwilach wszystkie osoby z syndromem dnia Czytaj dalej » Artykuł Soljanka rybna pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

W moim mieście. Lublin Marleny

W nowym cyklu postów W MOIM MIEŚCIE zabierzemy was w podróż po miejscach, o których nie zawsze piszą w przewodnikach międzynarodowych, wspominają na ostatniej stronie rozdziału albo jednym wierszu, a które mimo wszystko warto zwiedzić. Po ulubionych miejscach mieszkańców miast Czytaj dalej » Artykuł W moim mieście. Lublin Marleny pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Najlepsza sangria pod słońcem

Najlepsza sangria wychodzi w domu! No bo tylko tam jest czas i spokój, by wszystkie składniki się wymieszały i stworzyły wyjątkową kompozycję. Po burzliwych dyskusjach, czy sangria jest pułapką turystyczną czy drinkiem narodowym Hiszpanii, nadal jesteśmy w tym samym miejscu Czytaj dalej » Artykuł Najlepsza sangria pod słońcem pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Łódź na wyrywki: Piotrkowska nieoczywista

Czy rozważaliście kiedykolwiek Łódź na weekend? Czy kojarzy wam się tylko z fabrykami i ponurym przemysłowym miastem? Z tekstyliami i szwalniami? Czy również z muralami, o których ostatnio głośno dzięki Google Art Project? Z klimatycznymi knajpkami? Z ciekawymi projektami? Wydarzeniami, Czytaj dalej » Artykuł Łódź na wyrywki: Piotrkowska nieoczywista pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Co wypić #8. Alkohole – Słowacja: po co warto skoczyć na południe?

Dla większości osób z pokolenia urodzonego w pierwszej połowie lat 80., alkoholowe zakupy na Słowacji kojarzyć będzie się pewnie dość jednoznacznie. Na Słowację nie jeździło się specjalnie po jakieś wyjątkowe rarytasy – spędzając wakacje, bądź ferie w pobliżu południowej granicy Czytaj dalej » Artykuł Co wypić #8. Alkohole – Słowacja: po co warto skoczyć na południe? pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Mumbaj na wyrywki: Brama Indii

Brama Indii – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Mumbaju, witający kiedyś z dumą najważniejsze osoby państw, odwiedzających Indie za czasów panowania Wielkiej Brytanii oraz zamykający ten rozdział w historii tego kraju. Znajdujący się w południowej części miasta pomnik jest miejscem spotkań, spacerów, randek, cumowania statków na Elefantę i Czytaj dalej » Artykuł Mumbaj na wyrywki: Brama Indii pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Zdziarski Dom – U słowackich górali na weselu

Kilka kilometrów od granicy polsko-słowackiej, pośród Tatr Bielskich, znajduje się niewielka słowacka wioska – Zdziar, znana dobrze przede wszystkim narciarzom, dzięki dużej ilości wyciągów w okolicach oraz całkiem sporej bazie noclegowej. Teraz nazwa przyjemnie brzęczy na języku. W miniony weekend, Czytaj dalej » Artykuł Zdziarski Dom – U słowackich górali na weselu pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Okolice Bergamo – Iseo (Lago d’Iseo)

Kocham Włochy miłością bezwarunkową i lubię tam wracać, odkrywając kolejne regiony, miasta, miasteczka, smaki i smaczki. Dla mnie mają wszystko, co do szczęścia na wyjeździe potrzeba – zabytki, pogodę, jedzenie oraz krajobrazy. Są tam góry, doliny, morze, rzeki i jeziora Czytaj dalej » Artykuł Okolice Bergamo – Iseo (Lago d’Iseo) pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Peenemünde – muzeum między zagładą a podbojem kosmosu

Przyznam się bez bicia – gdy okazało się, że jedziemy na niemieckie Pomorze Przednie, moje wyobrażenia o regionie były dość mgliste, żeby nie powiedzieć, że niemal żadne. Jedynym wyjątkiem na tym pustym fragmencie mapy był historyczny ośrodek eksperymentalny w Peenemünde Czytaj dalej » Artykuł Peenemünde – muzeum między zagładą a podbojem kosmosu pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Co wypić #6.1. Hiszpania – cała prawda o Sangrii

Sangria – najbardziej rozpoznawalny przez turystów hiszpański drink (przez niektórych uważany za rodzaj wina), zawdzięczający swą nazwę kolorowi (od sangre – krew). Uważana również za pułapkę dla turystów, sposób tuszowania wina złej jakości lub rewelacyjny napój gaszący pragnienie oraz must-try Czytaj dalej » Artykuł Co wypić #6.1. Hiszpania – cała prawda o Sangrii pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Stolice Europy – Valetta, Malta

Valetta – jedna z najmniejszych stolic Europy. Miasto, w którym można spędzić kilka godzin i kilka dni. Miasto, w którym jest więcej kościołów niż muzeów (w sumie nic dziwnego). Oraz miasto jednej ulicy…  I wielu uliczek bocznych, w których nagle rozmywa Czytaj dalej » Artykuł Stolice Europy – Valetta, Malta pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.