POSZLI-POJECHALI

Małe Karpaty, Słowacja – pocztówki z podróży

Jadąc w Małe Karpaty, zupełnie nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Słowację dopiero zaczęliśmy odkrywać. Znamy ją głównie z widoków Tatr i Pienin. Dni Otwartych Piwnic były doskonałą okazją, by przekonać się na własne oczy, jak piękny jest to region Słowacji. Powinnam była pewnie nazwać ten post Artykuł Małe Karpaty, Słowacja – pocztówki z podróży pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Słowacja, Małe Karpaty – Dni otwartych piwnic

Słowacja jest jednym z położonych najbliżej Polski krajów winiarskich. Słowacja i wina, zapytacie Wy? Tak, i to jakie! Jedynie mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia (mam wrażenie) są bardziej obeznani z tematem – do sąsiadów blisko, a i w Krakowie da się znaleźć w winotekach i restauracjach słowackie Artykuł Słowacja, Małe Karpaty – Dni otwartych piwnic pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Tuluza na weekend – mini-przewodnik

Tuluza – jedno z większych miast w południowo-wschodniej Francji. Pełna studentów, hiszpańskich tapas barów i herbaciarni, niezatłoczona (póki co), z długą i bogatą historią oraz budynkami z charakterystycznej cegły, siedziba Airbusa i ważny punkt komunikacyjny. Na tapecie mojej prawie od dzieciństwa – dzięki serii książek, akcja których rozgrywała Artykuł Tuluza na weekend – mini-przewodnik pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Szyb Maciej – z kilofem i widelcem

Szyb Maciej – jedno z ciekawszych miejsc w Zabrzu, do którego miałam okazję trafić podczas zwiedzania Śląskiego. Jest to, przede wszystkim, świetny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni po kopalni Concordia oraz jej niebanalne w sumie zastosowanie. Oprócz muzeum, w którym można zapoznać się z pracą górników, Artykuł Szyb Maciej – z kilofem i widelcem pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Street art w Kolonii

Street art w Kolonii – to pierwszy temat, który mi się pojawił w głowie po zakupie biletów lotniczych. Atrakcje turystyczne miasta znam dość dobrze – kilka lat temu miałam okazję już tu być. Katedra, most Hohenzollern, centrum miasta są we wszystkich przewodnikach i zawsze wyglądają dobrze na zdjęciach. Tym Artykuł Street art w Kolonii pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Okolice Wenecji: Burano – wyspa kolorów

Burano – mała wyspa niedaleko Wenecji, kolorowe domy której, znane na całe świat, nie są dziełem bujnej wyobraźni mieszkańców, lecz przymusu. Zdziwieni? Pozornie spokojna i kreatywna wyspa kryje w sobie sporo legend i wita przybyszów zamkniętymi drzwiami. Jak dojechać na Burano Na Burano można dopłynąć Artykuł Okolice Wenecji: Burano – wyspa kolorów pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Treviso w jeden dzień

Treviso kojarzy się większości, pragnącej zobaczyć Wenecję, z małym lotniskiem, dzielnie przepychającym przez siebie tysiące ludzi dziennie. Samo miasto zostaje w cieniu swojej słynnej sąsiadki, cierpiąc na tym i zyskując jednocześnie. Treviso – przyjemna plątanina uliczek, mostów, kanałów w odbudowanym po II Wojnie Światowej mieście, którego Artykuł Treviso w jeden dzień pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Moskiewskie metro – ciekawostki i legendy

Ciekawostki o metrze moskiewskim to temat-rzeka, z zadatkami na niezłą książkę. Nic dziwnego. Moskiewskie metro obecnie – to około 200 stacji na 13 liniach.  Każda stacja ma swoją historię. Niektóre z nich – również legendy i mity, którymi zdążyły obrosnąć od 1935 roku. Co roku Artykuł Moskiewskie metro – ciekawostki i legendy pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Alkohole świata. Toskania, Włochy

Wina włoskie po prostu uwielbiamy. Jest w nich słońce, temperament oraz tradycje, pielęgnowane stuleciami. Włosi podchodzą do swoich win bardzo poważnie, pilnując jakości, pochodzenia, sposobu wytwarzania. Wszystko to potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Planując wyjazd do Toskanii z góry zakładaliśmy, że będziemy chcieli przywieźć jak najwięcej doświadczeń smakowych. Artykuł Alkohole świata. Toskania, Włochy pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Kolory Lizbony

Azulejos przychodzą mi do głowy za każdym razem, jak myślę o spacerach po Lizbonie. Obok fado, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Portugalii. Nawet stare i potarte, te charakterystyczne płytki ceramiczne dodają uroku każdemu domu i sprawiają, że na twarzy gości uśmiech (nawet nie pytajcie, Artykuł Kolory Lizbony pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Proziaki – podkarpackie placki na sodzie

Proziaki – placki z mąki na sodzie, robione od ponad 150 lat na Podkarpaciu. Podstawowe składniki, które zazwyczaj są pod ręką, prosty przepis, szybko się robi. 15 minut – i udane śniadanie albo kolacja gwarantowane! Proziaki po raz pierwszy spróbowałam rok temu, przy okazji poznawania Artykuł Proziaki – podkarpackie placki na sodzie pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Moskiewskie metro, śladami „Metro 2033”

Moskiewskie Metro 2033 Mimo oglądanych w internecie zdjęć bogato zdobionych stacji, dla mnie prawdziwa fascynacja metrem moskiewskim zaczęła się po lekturze książki „Metro 2033”, autorstwa Dimitra Glukhovskiego, opowiadającej o tym, jak po globalnej wojnie nuklearnej nieliczni ludzie przetrwali właśnie w tunelach moskiewskiego metra. Pod radioaktywnymi zgliszczami miasta Artykuł Moskiewskie metro, śladami „Metro 2033” pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Aperol Spritz – najlepszy włoski drink lata!

Aperol Spritz – najlepszy letni drink, zabarwiający życie na pomarańczowo. W godzinach wieczorowych, po pracy i w weekendy oraz urlopowo na okrągło. Zapach, kolor, bąbelki, kawałek pomarańczy, oliwka. Nic więcej do szczęścia w upały nie jest potrzebne. Nie zawsze tak było. Bardzo podziwiam działania marketingowe Artykuł Aperol Spritz – najlepszy włoski drink lata! pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Okolice Madrytu – Toledo w jeden dzień

Toledo – perełka Kastylii La Mancha, jedno z najchętniej odwiedzanych miast w tej części Hiszpanii, wywołujące zachwyt już za zakrętem drogi, malowniczym widokiem dachów. Znajduje się na liście UNESCO, będąc właściwie jednym wielkim muzeum pod gołym niebem. Mieści na swojej dość niewielkiej powierzchni architektoniczno-historyczną mieszankę trzech kultur. Uprzedzając Artykuł Okolice Madrytu – Toledo w jeden dzień pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Wynajem samochodu w Toskanii (i nie tylko)

Ci, którzy czytają, wiedzą, że zazwyczaj podróżujemy dość budżetowo, starając się minimalizować zbędne wydatki i od dobrego hotelu wolimy dobry obiad, a od rozbijania się taksówkami, dobrą kolację i wino ;). Stąd też, nigdy do tej pory nie decydowaliśmy się na wynajem samochodu (nie licząc Artykuł Wynajem samochodu w Toskanii (i nie tylko) pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Gród Rusi Kijowskiej – i ja tu byłem, piwo piłem

Kijów oraz jego historię można poznawać na wiele sposobów. Miejsce, o którym dziś chcę Wam opowiedzieć, wzbudziło mój entuzjazm, gdy tylko zobaczyłem, że w ramach programu study touru po Kijowie i okolicach będzie okazja tam trafić – Park Rusi Kijowskiej. Wszelkiego rodzaju imprezy, związane z rekonstrukcją historyczną, Artykuł Gród Rusi Kijowskiej – i ja tu byłem, piwo piłem pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Toskania na wyrywki: Diabelski most przy Borgo a Mozzano

Diabelski most (Ponte del Diavolo) wyskoczył znienacka w poszukiwaniu ciekawych miejsc w Toskanii i utkwił w pamięci. Nie powiem, bałam się nieco konfrontacji z tym miejscem. W sieci mnożą się piękne wyfotoszopowane zdjęcia miejsc na wszystkich kontynentach, podrasowane do nieziemskiej perfekcji, które trudno potem pogodzić Artykuł Toskania na wyrywki: Diabelski most przy Borgo a Mozzano pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Alicja nad Dnieprem – magiczne podwórko i street art w Kijowie

O Kijowskich cerkwiach, Lawrze Peczerskiej przeczytacie w każdym przewodniku, o Majdanie słyszeli ostatnio wszyscy, choć może nie w kontekście atrakcji turystycznych. A co u naszego sąsiada dzieje się w temacie stret artu? Kijowski street art? A co to? Za wiele to tego tu nie ma – Artykuł Alicja nad Dnieprem – magiczne podwórko i street art w Kijowie pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Moskwa na wyrywki: kocia kawiarnia

Kocia kawiarnia w Moskwie pojawiła się w planach nagle. Właściwie nawet jej w planach nie było, bo zamierzałam skoncentrować się na rozmachu, przestrzeni i pozłacanych elementach landszaftu. W końcu trzeba było Michała czymś powalić na kolana, czego jeszcze w swoim życiu nie widział. No i Artykuł Moskwa na wyrywki: kocia kawiarnia pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Toskania od kuchni. Podejście pierwsze

Toskania wraz z jej kuchnią jest dla mnie jednym z najbardziej smacznych regionów Włoch, w których miałam okazję być. Łączy w sobie prostotę, świeżość i jakość składników, wyraziste smaki, wspierane dobrym winem. Czego chcieć więcej? Kuchnia włoska to w ogóle moja wielka miłość bezwarunkowa. Przetorowała drogę do mojego Artykuł Toskania od kuchni. Podejście pierwsze pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Nowe miejsca w Warszawie – Nocny market

Gdzie zjeść w Warszawie? Nocny market – nowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawie – zaprasza do siebie od 3 czerwca co weekend. Co prawda, 3 czerwca byliśmy całkowicie pochłonięci smakami Toskanii (niech będzie nam wybaczone). Ale dzisiaj stawiliśmy się sprawdzić, co to takiego powstało na Artykuł Nowe miejsca w Warszawie – Nocny market pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Boże Ciało w Łowiczu

Najbardziej kolorowa, znana poza granicami Polski, procesja w Łowiczu w Boże Ciało jest najlepszym pomysłem na jednodniową wycieczkę w ten dzień, jeśli mieszkacie w obrębie 200 km od Warszawy, zrezygnowaliście z życia w korkach przedłużonego weekendu, starając się znaleźć zaciszne miejsce w polskich landszaftach, albo na urlop w ten Artykuł Boże Ciało w Łowiczu pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Dom Julii, Werona – podwórko podupadłych romantyków

Na początek, warto zaznaczyć – do Werony trafiliśmy w dość kiepskim momencie – nawet mieszkający tu Polacy przebąkiwali coś o lecie stulecia i fakt – żar lejący się z nieba zdawał się to potwierdzać. Kupując bilety, zaaferowani dobrą ceną, nie zwróciliśmy uwagi na to, że Artykuł Dom Julii, Werona – podwórko podupadłych romantyków pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Ossobuco prosto z Lombardii

Ossobucco – jedno z najbardziej znanych dań kuchni Lombardii. Gicz cielęca duszona w winie, podawana z risotto, na samą myśl o której uruchamia mi się moja bujna gastronomiczna wyobraźnia. Koniecznie z kością! Wtedy można osiągnąć kwintesencję smaku – szpik kostny, topiąc się powoli, nadaje temu daniu Artykuł Ossobuco prosto z Lombardii pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Kazimierz, robisz to źle (nad Wisłą)

Kazimierz nad Wisłą – zagłębie artystów, czy centrum spędów weekendowych Do tego miasta jeździłem jeszcze z rodzicami, dzieciakiem będąc. Było to na tyle dawno (#starość), że z wizyt pamiętam tylko pojedyncze migawki. Miasteczko było wtedy jeszcze dość mało popularne w powszechnej świadomości weekendowo-urlopowej, choć dość Artykuł Kazimierz, robisz to źle (nad Wisłą) pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Kino na widelcu

Filmy o gotowaniu stanowią ważną część naszego życia. Zdarza wam się po obejrzeniu takiego filmu prosto z kina iść do restauracji, najlepiej z kuchnią, którą się oglądało na ekranie, albo na kuchnię ugotować coś pysznego? Zmienić listę zakupów w sklepie chcąc spróbować nowych dań? Nam Artykuł Kino na widelcu pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Czym Chlebowa Chata bogata

Chlebowa Chata – miejsce, w którym pierwsze skrzypce grają przede wszystkim tradycje – pieczenia chleba, wytwarzania masła i zbierania miodu, tak jak robili to na tych ziemiach nawet 100 lat temu. Byliście, jesteście ciekawi jak się robi miód, zrobiliście kiedyś swój domowy bochenek chleba, próbowaliście Artykuł Czym Chlebowa Chata bogata pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Kocia kawiarnia w Warszawie – po uśmiech do Miau Cafe

Pierwsza kocia kawiarnia w Warszawie, Miau Cafe – otwarta, działa i ma się dobrze. Siedem sierściuchów codziennie wylizuje się i doprowadza do błysku futerko w oczekiwaniu na kawoszy, kociarzy, przechodniów i turystów. Miejsce, za które trzymałam mocno kciuki, przy okazji zbiórki na otwarcie, wnosi w Artykuł Kocia kawiarnia w Warszawie – po uśmiech do Miau Cafe pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Kopalnia Guido. Po śladach górników, głęboko pod ziemię.

Kopalnia Guido – obecnie jedyna w Europie kopalnia węgla kamiennego, oferująca możliwość doświadczenia i zapoznania się, jak kiedyś był wydobywany węgiel, oraz przeżyć głębokie emocje na kilku poziomach – 170m, 320 i od niedawna na 355 m. Otwarta w 1855 roku w Zabrzu przez hrabię Guido Henckel Artykuł Kopalnia Guido. Po śladach górników, głęboko pod ziemię. pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.

POSZLI-POJECHALI

Testujemy! Bezlusterkowce Olympusa – E-M10 Mark II i E-M5 Mark II

W poprzednim artykule było sporo o używanym przez nas sprzęcie, co zabieramy na wyjazdy, by robić jak najlepsze zdjęcia oraz o związannym z tym problemem bolesnych pleców. Młodsi się nie robimy i fetyszyzm sprzętowy zaczyna ustępować fetyszyzmowi wagowemu – jeśli coś „robi robotę”, a waży o Artykuł Testujemy! Bezlusterkowce Olympusa – E-M10 Mark II i E-M5 Mark II pochodzi z serwisu Poszli-Pojechali.