SZWEDACZ
Canyonlands – kaniony po raz pierwszy
Stanąć na krawędzi kanionu. Jedno z marzeń, którego realizacja w USA nie przysparza większych problemów. Pierwszy był Shafer Canyon w Canyonlands. I może właśnie dlatego, że był pierwszy, pozostawił tak wielkie wrażenie. Niby zwykła dziura w ziemi… dziura w ziemi uświadamiająca po raz kolejny potęgę natury. Sprawiająca, że patrząc w nią, reszta świata przestaje istnieć.
Canyonlands to skalista kraina w centrum Wyżyny Kolorado, poprzecinana wodami Colorado i Green River. To właśnie tu, stojąc na krawędzi Shafer Canyon zastanawialiśmy się co dalej. Kanion aż prosił się o eksplorację, jednak patrząc na stromą, wąską, piaszczystą drogę w dół i na naszą wypożyczoną „Rawkę” oceniliśmy, że maszyna niekoniecznie podoła zadaniu. Tym bardziej, że powrót na górę był również wskazany. Z tą myślą już po chwili toczyliśmy się w dół wąskiej ścieżki uczepionej stromych zboczy. Ryzyko się opłaciło, na dole czeka bowiem, Gooseneck Overview, roztaczający widok na rzekę Colorado, meandrującą wśród pobliskich skał. Zależnie od kąta padającego światła, woda przybiera tu różne odcienie zieleni, kontrastującej z pomarańczowo-czerwonym otoczeniem.
Na górę wtoczyliśmy się bez większych problemów. Samochód dał radę, a jedyne poniesione straty, to porządna ilość paliwa pochłoniętego przez wymagającą serpentynę. Tu już tylko 10 km dzieliło nas od Mesa Arch, skalnego łuku spoczywającego na krawędzi przepaści, tworzącego jakby bramę do świata kanionów. Dodatkowe wrażenia gwarantuje wdrapanie się na formację, które nie wymaga specjalnej sprawności.
Równie wspaniały, jeśli nie lepszy widok rozciąga się z Green River Overlook. Jak mówi sama nazwa, ukazuje on rzeźbę koryta Green River i jej surowego, rozległego otoczenia.
A to już widok z Whale Rock, której miano nazwiązuje do kształtu, kojarzącego się właśnie z wielorybem.
Upheaval Dome to kolejna dziura w ziemi, tak dla odmiany ;) Jej pochodzenie różni się jednak od pozostałych, a próbowano wyjaśnić je na rozmaite sposoby. Przez pewien czas przeważały opinie, iż jest ona wysadem solnym. Istniejące w pradawnych czasach morze miało wyparować, pozostawiając potężne pokłady słonego osadu, wypiętrzanego przez ruchy geologiczne.
Obecnie górę bierze jednak przekonanie o zdecydowanie bardziej gwałtownym rozwoju wypadków, związanym z uderzeniem meteorytu. Według badaczy kolizja z ziemią była tak silna, że wstrząsy dało się odczuć na całej powierzchni planety. Bardzo głęboki niegdyś wyłom, obecną formę przyjął w wyniku milionów lat erozji.
Pierwsi ludzie dotarli tu około 10 tysięcy lat temu. Z początku ziemie przemierzali koczownicy, nie zagrzewający miejsca na dłużej. Jednak około 2 tysięcy lat temu osiedlać zaczęły się tu plemiona Anasazi, zamieszkujące te tereny do okresu tak zwanej Wielkiej Suszy (1230 r. n.e. – 1280 r. n.e.). Susza wymusiła migrację ludności w okolice północno-wschodniej Arizony oraz na południe do doliny Rio Grande. Spichlerze wybudowane w skalnych niszach przetrwały jednak do dziś i stanowią unikalne świadectwo bytowania w tych trudnych warunkach. Osady budowano niżej, przy rzecznych dolinach. Chłód skalnych półek zapewniał jednak dłuższe świeżość zgromadzonym zapasom, dlatego Anasazi wspinali się, by gromadzić je w tych ocienionych niszach. Do spichlerzy prowadzi Aztec Butte Trail, lecz z miejscem związani byli Indianie Ute, Pajutowie, czy Navaho.
Canyonlands to także Candle Stick Tower Overlook:
Oraz inne „overlooki”, które pozostaną w pamięci na długo (tu Buck Kanyon Overlook, Orange Cliffs Overlook i Grand View Point Overlook):
Jeszcze nieco konkretów:
– Park Narodowy Canyonlands został utworzony w 1964 roku, a jego 3 główne części to Island in the Sky (Wyspa na niebie) w północnej części parku, The Needles (Igły) w południowo-wschodniej części parku, The Maze (Labirynt) w zachodniej część parku.
– dobrym punktem wypadowym do parku jest, jak i w przypadku Arches NP, miasteczko Moab
– przenocować można też w samym parku. Dostępne kempingi, jak Squaw Flat Campground, czy Willow Flat Campground nie dysponują jednak dużą liczbą miejsc, a chętnych nie brakuje. Dodatkowe informacje na temat obozowania w parku dostępne tu: http://www.nps.gov/cany/planyourvisit/camping.htm