KOŁEM SIĘ TOCZY

Spacery po Limassol i starożytnym mieście Kurion

Kto powiedział, że musi być chronologicznie? Było Pafos, była Nikozja, a teraz czas na Limassol leżące pomiędzy! Właściwie to Limassol i okolice, bo faktycznie sporo ciekawy miejsc jest nieopodal tego wielkiego, przepełnionego drogimi restauracjami, hotelami i palmami miasta. Przedostatnim busem z Nikozji, bardzo szybko dojechałem na południe, do Limassol. Miasto – kurort, z jakimi ja The post Spacery po Limassol i starożytnym mieście Kurion appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Podróże codzienne. Rok na etacie, czyli o trudnym łączeniu pracy z blogowaniem

Katowice centrum – godzina 6.30. Właśnie wsiadam do autobusu, który przez najbliższe 30 minut będzie wiózł mnie do pracy. Rozsiadam się wygodnie, wyciągam tablet, odpalam wifi i działam. To tutaj przez wiele godzin miesięcznie ogarniam bloga i wiele rzeczy z nim związanych. Jak tydzień długi, przez godzinę dziennie bus ten staje się moim mobilnym biurem na kółkach, miejscem, w The post Podróże codzienne. Rok na etacie, czyli o trudnym łączeniu pracy z blogowaniem appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Pafos – Grobowce Królewskie, Skały Afrodyty i 15 kilometrowy spacer…

– Zdrastwujtie – zaczepia mnie obok restauracji facet w moim wieku. – Zdrastie – odpowiadam, skąd wiedziałeś, że jestem z Rosji? – pytam. A widzisz, pracuję dla tej knajpy już 2 lata, każdego rozpoznam po twarzy – dumnie się uśmiecha. Może zajdziesz na jakieś owoce morza? – kontunuuje swoją robotę. – Dzięki, nie lubię, a The post Pafos – Grobowce Królewskie, Skały Afrodyty i 15 kilometrowy spacer… appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Co nieciekawego jest do zobaczenia w Nikozji? Gorąco nie zapraszam!

Miasto jak miasto. Właściwie nie wyróżniałoby się niczym szczególnym wśród innych cypryjskich miast, gdyby nie fakt, że od ponad 50 lat, przez sam jego środek przebiega linia graniczna. Do tego co chwilę spotka się jakieś wojskowe budynki, instalacje, zakazy fotografowania, przechodzenia, a wszystko opakowane drutem kolczastym. Kiedy zapada zaś zmrok, na oddalonym o 12 kilometrów wzgórzu rozbłyska The post Co nieciekawego jest do zobaczenia w Nikozji? Gorąco nie zapraszam! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Jak szybko zwariować? Czyli o podziwianiu zakrętu

W końcu coś nowego! Ten wybitnie specyficzny, typowy dla Mongolii krajobraz. Równiutki, spalony, bezkresny step, w oddali podnoszące się ku niebu pyłowe trąby powietrzne i ona. Całkowicie pusta, wydająca się nie mieć końca, celu, sensu. Zanudzająca na śmierć, jakby zbudowana na złość, wyrysowana idealnie od linijki droga. Oh, wait… coś nowego? Wczoraj miała miejsce tragedia. Bez najmniejszego ostrzeżenia, The post Jak szybko zwariować? Czyli o podziwianiu zakrętu appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Jak w prosty sposób zwariować w podróży? Czyli o podziwianiu zakrętu

W końcu coś nowego! Ten wybitnie specyficzny, typowy dla Mongolii krajobraz. Równiutki, spalony, bezkresny step, w oddali podnoszące się ku niebu pyłowe trąby powietrzne i ona. Całkowicie pusta, wydająca się nie mieć końca, celu, sensu. Zanudzająca na śmierć, jakby zbudowana na złość, wyrysowana idealnie od linijki droga. Oh, wait… coś nowego? Wczoraj miała miejsce tragedia. Bez najmniejszego The post Jak w prosty sposób zwariować w podróży? Czyli o podziwianiu zakrętu appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Zdjęcia, które polubiliście najbardziej. Instagramowe podsumowanie

Dzisiaj coś dla oka. Ostatnim razem przyglądaliśmy się temu jak stałem się milionerem w poprzednim roku, dziś przygotowałem dla Was galerię fotografii, które najbardziej sobie upodobaliście. Muszę przyznać, że wybraliście w większości także i moje ulubione fotografie. Cieszę się, że mamy podobne gusta! :) Dzięki za ten rok! ;) #kołemsiętoczy #travelblog Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika The post Zdjęcia, które polubiliście najbardziej. Instagramowe podsumowanie appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Zdjęcia, które polubiliście najbardziej. Instagramowe podsumowanie

Dzisiaj coś dla oka. Ostatnim razem przyglądaliśmy się temu jak stałem się milionerem w poprzednim roku, dziś przygotowałem dla Was galerię fotografii, które najbardziej sobie upodobaliście. Muszę przyznać, że wybraliście w większości także i moje ulubione fotografie. Cieszę się, że mamy podobne gusta! :) Dzięki za ten rok! ;) #kołemsiętoczy #travelblog Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika The post Zdjęcia, które polubiliście najbardziej. Instagramowe podsumowanie appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Cypr poza sezonem!

Gotowi na kolejną dawkę cypryjskich widoków? Tym razem nie mam dla Was ani tekstu o Cyprze, ani interaktywnych panoram. Dla odmiany przygotowałem niedługi film, który świetnie podsumowujący cały wyjazd. Także usiądzcie wygodnie w fotelu, załóżcie słuchawki na uszy, odpreżcie się i przenieście sie na piękny Cypr. Cały czas staram się rozwijać w kwestii wideo. Zwłaszcza The post Cypr poza sezonem! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Zobacz jak świetny jest Cypr poza sezonem! [film]

Gotowi na kolejną dawkę cypryjskich widoków? Tym razem nie mam dla Was ani tekstu o Cyprze, ani interaktywnych panoram. Dla odmiany przygotowałem niedługi film, który świetnie podsumowujący cały wyjazd. Także usiądzcie wygodnie w fotelu, załóżcie słuchawki na uszy, odpreżcie się i przenieście sie na piękny Cypr. Cały czas staram się rozwijać w kwestii wideo. Zwłaszcza The post Zobacz jak świetny jest Cypr poza sezonem! [film] appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Kirenia i inne piękne miejsca w okolicy. Lekcja smutnej historii Cypru

Siedzimy w starym porcie w Kireni. Wraz z Gabi i Avi sączymy kawę w jednej z knajpek, wsłuchując się w szum fal i graną na żywo muzykę. Jest już dawno po zmroku, od kilku godzin dogrzewają nas gazowe grzejniki. Jest miło. Gabi i Avi to belgijsko-brytyjska para, która od ponad 10 lat mieszka już na Cyprze. Para o ogromnej The post Kirenia i inne piękne miejsca w okolicy. Lekcja smutnej historii Cypru appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Tatry Zimą. Kopa Kondracka, Małołączniak

Gdzie idziemy na Sylwestra? – w końcu musiało paść to pytanie. Bardzo usilnie rozważałem pozostanie w Katowicach. Sami wiecie – sylwester z Polsatem, pod samym oknem, szalejące tłumy, Beatka Kozidrak w obcisłych leginsach. No jak tu nie zostać? Wszak rok temu mieliśmy wielkie szczęście odwiedzić wyjątkowo piękne Bieszczady, więc w teraz także trzeba było wymyślić coś The post Tatry Zimą. Kopa Kondracka, Małołączniak appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

10 niesamowitych panoram 360°. Rozejrzyj się po Cyprze!

Niesamowicie cieszę się, że mogę w końcu pochwalić się tym, nad czym myślałem już od dawna i czego uczyłem się przez ostatnie tygodnie, miesiące. Mogliście zobaczyć już wcześniej pojedyncze próby z interaktywnymi panoramami 360, jednak dopiero teraz przestawiam Wam w pełni interaktywny, wpis, pełen fotografii, dzięki którym możecie bardziej poczuć klimat odwiedzanych przeze mnie miejsc, rozejrzeć się The post 10 niesamowitych panoram 360°. Rozejrzyj się po Cyprze! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Cypr – wszystko co chciałbyś o nim wiedzieć. Ciekawe miejsca, praktyczne informacje

W końcu jest Cypropedia, czyli tekst pełen informacji praktycznych, w którym znajdziecie wszystko co chcielibyście wiedzieć o Cyprze i dzięki czemu zorganizujecie swój wyjazd na Cypr na własną rękę. Porady praktyczne, ciekawe miejsca do zobaczenia, ceny, transport, kiedy najlepiej lecieć, czym i wiele, wiele innych informacji. Korzystajcie, planujcie, wyjeżdżajcie i podziwiajcie tę piękną wyspę! :) Jak dostać się The post Cypr – wszystko co chciałbyś o nim wiedzieć. Ciekawe miejsca, praktyczne informacje appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Jak zostałem milionerem? Podsumowanie roku 2015

To był rewelacyjny rok, jeden z najciekawszych podróżniczo i zdecydowanie najlepszy jeśli chodzi o blogowanie. Tekst, pełnych liczb, podsumowań, wniosków, planów na przyszłość i podziękowań. Podziękowań,  bo to właśnie dzięki Wam moi drodzy wszystko tak szybko się rozwija, że nie nadążam ogarniać. Niesamowite jest mieć takich czytelników, wielkie dzięki, że jesteście. Bez Was nie byłoby niczego! The post Jak zostałem milionerem? Podsumowanie roku 2015 appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Podsumowanie roku 2015. Najpopularniejsze teksty, statystyki i plany

To był niesamowity rok, jeden z najciekawszych podróżniczo i zdecydowanie najlepszy jeśli chodzi o blogowanie. Tekst, pełnych liczb, podsumowań, wniosków, planów na przyszłość i podziękowań. Podziękowań,  bo to właśnie dzięki Wam moi drodzy wszystko tak szybko się rozwija, że nie nadążam ogarniać. Niesamowite jest mieć takich czytelników, wielkie dzięki, że jesteście. Bez Was nie byłoby The post Podsumowanie roku 2015. Najpopularniejsze teksty, statystyki i plany appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Famagusta. Opuszczona 40-tysięczna dzielnica i starożytne ruiny Salamina

Która część Cypru jest ciekawsza? Ja nie mam wątpliwości, choć przesadą byłoby jeśli powiedziałbym, że druga w ogóle mi się nie podobała. Zapraszam do nieprzeciętnej Famagusty, jej od 40 lat opuszczonej dzielnicy Warosia, a także w kilka innych, historycznie niesamowicie ciekawych miejsc Cypru zachodniego.  Międzynarodowe, Uzbecko-Syryjsko-Jordańsko-Jemeńskie towarzystwo opuszczam zaraz po śniadaniu. Żal, że nie mogę The post Famagusta. Opuszczona 40-tysięczna dzielnica i starożytne ruiny Salamina appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Sam z kotami, czyli z wizytą w Ajia Napa i Cape Greco poza sezonem

Odpoczywać na plaży, w hotelu i ekskluzywnych knajpach, czy też wciąć plecak, znaleźć jakiś transport i ruszyć przed siebie? Ograniczyć się do południowego wybrzeża Cypru, wypocząć przez tydzień, czy też zobaczyć całą wyspę, zajrzeć w każdy kąt i wykorzystać czas do maksimum? Dla mnie odpowiedź na te pytania była jasna, który model zwiedzania Cypru wybrać. The post Sam z kotami, czyli z wizytą w Ajia Napa i Cape Greco poza sezonem appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Opustoszały buddyjski klasztor i poszukiwania wajchy do promu. 60 zdjęć

Zgodnie z Martą stwierdzamy, że jest to najciekawsze i najpiękniejsze miejsce w Mongolii jakie widzieliśmy. Niesamowity klasztor buddyjski – Amarbayasgalant. Niesłychanie klimatyczna i rewelacyjnie wkomponowana w rozległą dolinę świątynia, do której prowadzi wymagająca, ciągnąca się przepięknym stepem, wolna od samochodów droga. Zapraszam jednak nie tylko do zdjęć, ale także do przeczytania całego opowiadania. Z pewnością warto poświęcić The post Opustoszały buddyjski klasztor i poszukiwania wajchy do promu. 60 zdjęć appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Opustoszały buddyjski klasztor i poszukiwania wajchy do promu. 60 zdjęć

Zgodnie z Martą stwierdzamy, że jest to najciekawsze i najpiękniejsze miejsce w Mongolii jakie widzieliśmy. Niesamowity klasztor buddyjski – Amarbayasgalant. Niesłychanie klimatyczna i rewelacyjnie wkomponowana w rozległą dolinę świątynia, do której prowadzi wymagająca, ciągnąca się przepięknym stepem, wolna od samochodów droga. Zapraszam jednak nie tylko do zdjęć, ale także do przeczytania całego opowiadania. Z pewnością warto poświęcić The post Opustoszały buddyjski klasztor i poszukiwania wajchy do promu. 60 zdjęć appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Noc z syryjskimi uchodźcami

Często dzieje się tak, że jadąc gdzieś w podróż otrzymujemy coś innego aniżeli oczekiwaliśmy. Że w pamięci zapadają te jej miejsca i wydarzenia, których się nie spodziewaliśmy, zaś inne, po które faktycznie pokonywaliśmy setki, tysiące kilometrów nie wywierają na nas jakiegoś większego wrażenia.  Tekst ten napisałem następnego dnia, zaraz po opuszczeniu jego bohaterów i wyjechaniu z The post Noc z syryjskimi uchodźcami appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Dlaczego Mongołowie nie znają mongolskiego alfabetu?!

Będzie o historii, jednak nie zrażajcie się po pierwszym zdaniu! Początkowo chciałem się rozpisać, jednak stwierdziłem, że mało kto lubi i ma faktycznie czas czytać rozległe opowiadania historyczne, zawierające wiele wątków pobocznych, bohaterów i dat. Wyłaśnie tak zapamiętałem lekcje historii w szkole i kiedy tylko pisze o jakichś faktach historycznych staram się tego unikać jak ognia. Także i The post Dlaczego Mongołowie nie znają mongolskiego alfabetu?! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Dlaczego oni nie znają mongolskiego alfabetu?!

Będzie o historii, jednak nie zrażajcie się po pierwszym zdaniu! Początkowo chciałem się rozpisać, jednak stwierdziłem, że mało kto lubi i ma faktycznie czas czytać rozległe opowiadania historyczne, zawierające wiele wątków pobocznych, bohaterów i dat. Wywody pozbawione ciekawostek i emocji, napisane w podręcznikowym stylu. Właśnie tak zapamiętałem lekcje historii w szkole i kiedy tylko pisze o jakichś faktach The post Dlaczego oni nie znają mongolskiego alfabetu?! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Z wizytą w brzydkim Erdenet. Kradzież telefonu i problemy z kondycją

Pomyślałby kto, że zaledwie 6 miesięcy pracy na etat może tak zrujnować kondycję. Do Erdenet dojechaliśmy w tydzień, a ja czuję się, jakbym od miesiąca siedział już na rowerze. Rano nie chce się wstawać, mimo że step płaski, nie chce się jechać. Nie jest dobrze. Erdenet zaś – jako miejsce, które miało wynagrodzić mi trudny The post Z wizytą w brzydkim Erdenet. Kradzież telefonu i problemy z kondycją appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

10 sposobów, dzięki którym oszczędzam pieniądze na podróże

Oszczędzanie pieniędzy to żmudny proces. Niesie za sobą wiele wyrzeczeń, wymaga samozaparcia, konsekwencji i systematyczności. Istnieje jednak dużo dobrych sposobów na zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Sam, mimo bardzo przeciętych zarobków, jestem w stanie odłożyć na tyle pokaźną sumę pieniędzy, żeby spędzić w podróży nawet 100 dni w roku. Też możecie to zrobić, trzeba tylko trochę się postarać! Odkąd The post 10 sposobów, dzięki którym oszczędzam pieniądze na podróże appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Ile kosztują podróże? Podsumowanie 5 ostatnich lat

Wszyscy lubią słuchać o pieniądzach, nikt jednak nie chce o nich mówić. To pierwszy raz, kiedy tak skrupulatnie podliczyłem swoje wydatki na podróże i muszę przyznać, że jestem nieco zaskoczony. Podsumowałem dla Was trzy wybrane podróże i uzbierało się wiele ciekawych liczb i jeszcze więcej wynikających z nich wniosków. Wszystko po to, abyście sami mogli przekonać się ile to wszystko The post Ile kosztują podróże? Podsumowanie 5 ostatnich lat appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Można obchodzić Święto Niepodległości lepiej? Jak to robią w…

Jestem bardzo dumny z bycia Polakiem, jednak zdecydowanie nie należę do osób, które mają potrzebę obnoszenia się ze swoim pochodzeniem. Nie dla mnie maszerowanie z flagą, czy też skandowanie nacjonalistycznych (ksenofobicznych?) haseł. Po wczorajszym Marszu Niepodległości, którego pewnie naoglądaliście się już nazbyt dużo, dla kontrastu, chciałem Wam pokazać marsz organizowany w innym kraju, który miałem okazję zobaczyć w The post Można obchodzić Święto Niepodległości lepiej? Jak to robią w… appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

A tak obchodzą Święto Niepodległości w…

Jestem bardzo dumny z bycia Polakiem, jednak zdecydowanie nie należę do osób, które mają potrzebę obnoszenia się ze swoim pochodzeniem. Nie dla mnie maszerowanie z flagą, czy też skandowanie nacjonalistycznych (ksenofobicznych?) haseł. Po wczorajszym Marszu Niepodległości, którego pewnie naoglądaliście się już nazbyt dużo, dla kontrastu chciałem Wam pokazać marsz organizowany w innym kraju, który miałem okazję zobaczyć w The post A tak obchodzą Święto Niepodległości w… appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Dziesięciopasmowe autostrady przez step. Czym się wożą Mongołowie?

Przed podróżą do Mongolii na dobrą sprawę nic nie wiedziałem o drogach w tym kraju. O widokach pisali wszyscy, o ludziach większość, o kulturze nieliczni, o drogach zaś nikt. Zresztą w ogóle mnie to nie zdziwiło. Kraj jest ogromny, a dróg tak dużo, że praktycznie niemożliwym było znalezienie tej szutrowej drogi, która akurat mnie interesowała. Pomijając już The post Dziesięciopasmowe autostrady przez step. Czym się wożą Mongołowie? appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

14 niesamowitych ciekawostek o Mongolii, czyli dlaczego w Mongolii nie ma piwa?

Zachęcony popularnością Instagramowego projektu #ciekawostkiZrana, gdzie kilka razy w tygodniu przedstawiam jakiś ciekawy fakt i informację o odwiedzonych przeze mnie krajach, postanowiłem ten raz przenieść pomysł na bloga! Tym razem przeczytacie m.in. o jurtach w miastach, wymianie koni na hybrydy, dlaczego piwo to nie piwo, a także marynarce wojennej Mongolii, która nie ma dostępu do morza. Zapraszam! The post 14 niesamowitych ciekawostek o Mongolii, czyli dlaczego w Mongolii nie ma piwa? appeared first on Kołem Się Toczy.