KOŁEM SIĘ TOCZY

[PKST 005] Historie przelotne #3: Mirlan i Bilgun, który uratował nas przed wilkami

Czas na kolejną odsłonę historii nieopisanych, spontanicznych, przelotnych. Przypadkowych spotkań po drodze, niby zwyczajnych, prostych, jednak z różnych powodów na długo zapadających w pamięci. Ostatnio pisałem o Wadimie i Tigranie, który ubił Azera, a także kaznodziejach z Omanu i piechurze Rasulu. Dziś chciałem Wam opisać kolejne dwa spotkania z Azji, jednak tym razem nie skupiać się na The post [PKST 005] Historie przelotne #3: Mirlan i Bilgun, który uratował nas przed wilkami appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

3 rzeczy, za które lubię Niemcy i Niemców? Czyli o kulturze i naturze

  Rzeczy, które za każdym razem jak tylko tutaj przyjeżdżam bardzo mocno mnie zachwycają, powodują uśmiech na mojej twarzy i sprawiają, że mam ochotę wrócić do Niemiec ponownie i to nie tylko  na rower. Uprzedzając – nie ma nic tutaj o języku niemieckim, wcale nie zmieniłem co do niego zdania! :) Tak więc – za co lubię tak bardzo Niemcy i Niemców? The post 3 rzeczy, za które lubię Niemcy i Niemców? Czyli o kulturze i naturze appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Przez szuwary Dolnej Odry. Frauke i pasja na pełen etat

Chyba nie będzie przesadą, jeśli napisze, że to właśnie kluczenie kajakami pomiędzy kolejnymi, coraz bardziej zarośniętymi odnogami, kanałami Odry, a także podziwianie licznych roślin i zwierząt było najciekawszą rzeczą podczas mojego kilkudniowego wypadu rowerowego do Niemiec. Jeśli nie macie czasu i pieniędzy jechać w Amazonię ze swoim kajakiem lub łódką, to polecam bardzo mocno przemyśleć Odrę The post Przez szuwary Dolnej Odry. Frauke i pasja na pełen etat appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Film na zakończenie relacji – „Malta i osiem kółek”

Po kilku dniach zmagania się z programem do edycji filmów, w końcu udało mi się zmontować to co chciałem. Może to będzie nieskromne co napiszę, ale chyba widzę postęp, widzę, że nauka montażu i edycji wychodzi filmom na dobre. Albo tak sobie wmawiam. Najlepiej jak sami ocenicie. :) Zapraszam gorąco do oglądania. Będzie mi też miło jak The post Film na zakończenie relacji – „Malta i osiem kółek” appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Szlak Orlich Gniazd, milczący rezerwat i kontrowersyjnie piękny Zamek Bobolice

Czas na drugą część Jurajskich ciekawostek, informacji i widoków. Po pierwszym rewelacyjnym fragmencie od Pustyni Błędowskiej do okolic Zamku Bąkowiec, przychodzi czas na drugą część naszej wycieczki rowerowej przez Jurę. Tego dnia zobaczyliśmy chyba jeszcze więcej ciekawych miejsc, zamków i atrakcji, z których Jura Krakowsko-Częstochowska słynie. Przeczytacie też nieco o historii Orlich Gniazd, Poranek nie był jednak zbyt The post Szlak Orlich Gniazd, milczący rezerwat i kontrowersyjnie piękny Zamek Bobolice appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Irlandia i Irlandia Północna. Moje 10 „naj” + kilka porad praktycznych

Było już trochę o fajnych miejscach Irlandii i Irlandii północnej w poprzednich tekstach, jednak to nie wszystkie. Poza miejscami – a może nawet przede wszystkim – mam dla Was sporo informacji praktycznych o przemieszczaniu się po wyspie, transporcie publicznym, autostopie, cenach, noclegach i jeszcze kilku innych chyba ważnych kwestiach. Momentami musiałem nieźle się spieszyć, gdyż miałem The post Irlandia i Irlandia Północna. Moje 10 „naj” + kilka porad praktycznych appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Podróż po Mongolii. Kompletny (?) informator praktyczny

Mongolia raczej nie jest najpopularniejszym kierunkiem podróży, nie przyjeżdża tutaj dużo podróżnych, jednak ciągle dostawałem wiele pytań o podróżowanie po tym kraju i w końcu przysiadłem i zebrałem wszystko co wiem. Powstał najdłuższy tekst na całym blogu, mam nadzieję, że każdy kogo ciekawi Mongolia skorzysta, a ci, co jeszcze nie myślą o podróży do Mongolii, może się The post Podróż po Mongolii. Kompletny (?) informator praktyczny appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Jedyne takie miejsce w Polsce! Tak blisko aglomeracji śląskiej, a jakby inny świat

Gdzie wyskoczyć na weekend poza aglomerację Śląską? Gdzie jechać, co zobaczyć? Żeby odpocząć, pobyć na osobności z naturą, w miejscach niekoniecznie znanych, ale ciągle w zasięgu 1- 2 dni od centrum województwa? Miejsc takich na mapie województwa jest sporo, jednak tym razem chciałem przedstawić Wam Jurę. Piękną, wyjątkową w skali Polski krainę, którą każdy odwiedzić The post Jedyne takie miejsce w Polsce! Tak blisko aglomeracji śląskiej, a jakby inny świat appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

3 klify, których w Irlandii nie możesz pominąć

Irlandia to kraj otoczony klifami. Niemalże w każdym miejscu wyspy morze nieustannie prowadzi walkę z wyrastającymi przed nim pionowymi skarpami sięgającymi hen pod chmury. Postanowiłem przedstawić Wam trzy najpiękniejsze jakie na wyspie widziałem. Każdy z nich nieco inny, każdy zlokalizowany w zupełnie innej części Irlandii, wszystkie jednak zdecydowanie warte odwiedzenia. Obok wszechobecnej zieleni, pięknych zamków średniowiecznych The post 3 klify, których w Irlandii nie możesz pominąć appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Belfast – historia muralami pisana. O konflikcie, ale nie tylko [POSTCAST #1]

Dzisiaj nieco bardziej na poważnie o najbardziej aktualnie podzielonym mieście europejskim. Zanim jednak przejdziecie do tekstu, mam dla Was mega nowość! Postanowiłem nagrywać teksty w wersji audio! Abyście mogli nie tylko czytać, ale także jeśli jesteście poza komputerem, także i posłuchać bloga. Dajcie znać, jak Wam się podoba, co o tym myślicie. Każdy feedback jest The post Belfast – historia muralami pisana. O konflikcie, ale nie tylko [POSTCAST #1] appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Irlandia szlakiem zamków. 37 najciekawszych, najpiękniej położonych [interaktywna mapa]

Po wielu godzinach sklejania, poszukiwania informacji, w końcu przejechania całej wyspy wokoło, udało mi się zebrać wszystkie najciekawsze zamki z Irlandii jak i Irlandii Północnej i umieścić je na jednej, interaktywnej mapie. Znajdziesz tutaj zarówno te najpopularniejsze, jak i nieznane, często niesłusznie pomijane przez wielu. Także takie, o których raczej nie przeczytacie w wielu przewodnikach po zamkach Irlandii. Chciałem zebrać jak najwięcej zamków, żeby The post Irlandia szlakiem zamków. 37 najciekawszych, najpiękniej położonych [interaktywna mapa] appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Idzie nowe. Roczny projekt – czas start!

Zawsze chciałem poświęcić więcej czasu Polsce na moim blogu, a w szczególności Śląskowi. Wciąż jednak coś wypadało, brakowało czasu, motywacji. Teraz w końcu postanowiłem się zmobilizować, przysiąść i tak oto powstaje projekt, dzięki któremu pokażę Wam Śląskie, o którym nie mieliście pojęcia! Ten piękny, interesujący, będący pod wieloma względami unikalnym w skali światowej, ciągle niedoceniany region Polski. Długo czekałem na The post Idzie nowe. Roczny projekt – czas start! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Idzie nowe! Roczny projekt – czas start!

Zawsze chciałem poświęcić więcej czasu Polsce na moim blogu, a w szczególności Śląskowi. Wciąż jednak coś wypadało, brakowało czasu, motywacji. Teraz w końcu postanowiłem się zmobilizować, przysiąść i tak oto powstaje projekt, dzięki któremu pokażę Wam Śląsk, o którym nie mieliście pojęcia! Ten piękny, interesujący, będący pod wieloma względami unikalnym w skali światowej, ciągle niedoceniany region Polski. Długo czekałem na The post Idzie nowe! Roczny projekt – czas start! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Minarety w Irlandii. Skąd się wzięły te kamienne wieże?

Dostojne, eleganckie, tajemnicze – liczące sobie nawet po 1000 lat. W wielu miejscowościach nawet do dnia dzisiejszego są najwyższymi budowlami. Mimo że nauka jest na bardzo wysokim poziomie i nie takie rzeczy już wyjaśniano, ciągle wokoło Irlandii i jej wież z kamienia, jest wiele niejasności. Skąd się wzięły, kto je budował. jak to robiono i jakie w końcu miały The post Minarety w Irlandii. Skąd się wzięły te kamienne wieże? appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Jak nie dać się okraść na Irlandii? Czyli o zarabianiu pieniędzy na dziełach natury

Długo myślałem od czego by zacząć relację z Irlandii. Od północnej jej części przynależącej do Wielkiej Brytanii, od Belfastu, ciekawych klifów? Albo od najpiękniejszych irlandzkich zamków, których wiele odwiedziłem w centralnej części wyspy? Może napisać poradnik praktyczny, bo sporo ludzi zachęconych tanimi biletami planuje tam wyjazd? Nic z tych rzeczy! Tym razem zacznę od czepiania się. The post Jak nie dać się okraść na Irlandii? Czyli o zarabianiu pieniędzy na dziełach natury appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Wszystko czym się w życiu kieruję, zawarte jest w tym jednym zdaniu

Potrafiłbyś określić siebie jednym zdaniem? Konkretnym, wyrazistym, w stu procentach odzwierciedlającym Twoją osobowość? Wyrażającym jednoznacznie Ciebie, to kim jesteś, czym się w życiu kierujesz, co jest dla Ciebie ważne.  Jedno zdanie, cytat, motto, najlepiej oddające Twoją pasję, światopogląd, wizję świata. Masz to? To zapraszam dalej! tekst ten powstał przy współpracy z marką STR8. Osobiście nigdy nie miałem potrzeby The post Wszystko czym się w życiu kieruję, zawarte jest w tym jednym zdaniu appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

A czym Ty się w życiu kierujesz? Co dla Ciebie jest ważne?

Potrafiłbyś określić siebie jednym zdaniem? Konkretnym, wyrazistym, w stu procentach odzwierciedlającym Twoją osobowość? Wyrażającym jednoznacznie Ciebie, to kim jesteś, czym się w życiu kierujesz, co jest dla Ciebie ważne.  Jedno zdanie, cytat, motto, najlepiej oddające Twoją pasję, światopogląd, wizję świata. Masz to? To zapraszam dalej! tekst ten powstał przy współpracy z marką STR8. Osobiście nigdy nie miałem potrzeby The post A czym Ty się w życiu kierujesz? Co dla Ciebie jest ważne? appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Mdina, starożytne koleiny, a także rewelacyjna Błękitna Grota!

Kamienne, zimne mury dawnej stolicy Malty rozświetlają promienie porannego słońca. W ciszy sklepikarze zawieszają pierwsze magnesy na swoich obrotowych wystawach, dwie kobiety w milczeniu drepczą do kościoła na mszę, a jedyny dźwięk jaki słychać, to odbijające się od ścian, nie wiadomo gdzie mające swój początek, uderzenia końskich podków o śliskie, obojętne na wszystko chodnikowe płyty.   The post Mdina, starożytne koleiny, a także rewelacyjna Błękitna Grota! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Mdina, średniowieczne koleiny, a także rewelacyjna Błękitna Grota!

Kamienne, zimne mury dawnej stolicy Malty rozświetlają promienie porannego słońca. W ciszy sklepikarze zawieszają pierwsze magnesy na swoich obrotowych wystawach, dwie kobiety w milczeniu drepczą do kościoła na mszę, a jedyny dźwięk jaki słychać, to odbijające się od ścian, nie wiadomo gdzie mające swój początek, uderzenia końskich podków o śliskie, obojętne na wszystko chodnikowe płyty.   The post Mdina, średniowieczne koleiny, a także rewelacyjna Błękitna Grota! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Ciekawe miejsca na Malcie i Gozo. Praktyczne informacje cz.2

Po ostatnim praktycznym tekście dotyczącym transportu publicznego na Malcie i Gozo, czas na tekst, który zainteresuje z pewnością większe grono osób, mianowicie – zestawienie najciekawszych miejsc. Gdzie koniecznie trzeba jechać, co warto zobaczyć, a co można sobie odpuścić. Będzie także nieco o noclegach, cenach podstawowych artykułów, a na sam koniec kilka interesujących ciekawostek. Gorąco zapraszam, The post Ciekawe miejsca na Malcie i Gozo. Praktyczne informacje cz.2 appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Rozejrzyj się po Malcie! Kolejna galeria interaktywnych panoram 360°!

Dzień dobry! Ostatni wpis z panoramami 360 z Cypry był najczęściej odwiedzanym w przeciągu ostatniego pół roku. Jak mówiliście wielokrotnie, spodobało Wam się takie interaktywne zwiedzanie miast. A skoro się spodobało, to przybywam z kolejnym zestawem panoram! Tym razem zapraszam na znacznie mniejszą, ale nie mniej widokową Maltę i Gozo. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu! The post Rozejrzyj się po Malcie! Kolejna galeria interaktywnych panoram 360°! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Przez świat bez wyobraźni. Spełniaj marzenia i ryzykuj życie innych

  Jedziesz w swoją podróż życia. Spełniasz marzenia, jesteś wolnym jak ptak. Odwiedzasz miejsca niebezpieczne, miejsca w które nikt nie jeździ. Ludzie zaś z podziwem przyklasną, powiedzą: Szacun, jesteś gość! Wszystko fajnie, twoja sprawa, rób co chcesz. Wszystko nabiera jednak innych barw, kiedy zaczynasz swoimi podróżniczymi zachciankami komuś szkodzić, albo… narażać czyjeś życie. Ewidentnie dzieje się coś dziwnego w naszym środowisku backpackerów. Zapraszam do dyskusji, The post Przez świat bez wyobraźni. Spełniaj marzenia i ryzykuj życie innych appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Historie przelotne #2: Kaznodzieje z Omanu i piechur Rasul

Druga odsłona Historii Przelotnych, czyli niepublikowanych rozmów przy drodze z przypadkowo spotkanymi ludźmi. Rozmów często spontanicznych, zaskakujących, czasem też smutnych, intrygujących lub po prostu zwyczajnie życiowych. Tym razem zapraszam do tureckiego Kurdystanu, a także na pobocze jednej z szutrowych dróg na wschodzie Kirgistanu. Allach jest wielki! Miejsce spotkania: Wschodnia Turcja, gdzieś w okolicach jeziora Van. The post Historie przelotne #2: Kaznodzieje z Omanu i piechur Rasul appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Poruszanie się po Malcie i Gozo. Praktyczne informacje cz.1

Jak z każdego wyjazdu, także i z Malty przygotowałem praktyczny poradnik, dzięki któremu łatwiej zorganizujecie swój samodzielny wyjazd na tę małą, ale jakże przyjemną wyspę. Podzielę go jednak na dwie części, bo niechcący trochę się rozpisałem. Pierwsza część to informacje o tym jak tanio dolecieć na Maltę, a także jak poruszać się już bezpośrednio na miejscu, czyli The post Poruszanie się po Malcie i Gozo. Praktyczne informacje cz.1 appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Valletta i okolice. Ciekawe miejsca, wyścigi konne i dużo (za dużo!) zabytków

Relację z Malty czas zacząć. Zgodnie stwierdzamy, że Malta poza sezonem, dokładnie tak samo jak Cypr, świetnie nadaje się ona na miejsce wypoczynku i okazyjnego zwiedzania. Było fajnie, polecam, jednak z pewnością nie jest to wyspa dla każdego. Sami po pięciu dniach zaczęliśmy się nieco dusić. Nasze umysły, rządne przestrzeni, przepastnych widoków, z każdym dniem The post Valletta i okolice. Ciekawe miejsca, wyścigi konne i dużo (za dużo!) zabytków appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Malta w kwadratowym kadrze. Jak było?

Dostaję sporo wiadomości, komentarzy i maili z zapytaniami o praktyczne informacje dotyczące Malty, a także polecenie jakichś ciekawych, mniej znanych, położonych lekko na uboczu miejsc. Czuję się w obowiązku napisać na forum, że relacja będzie, jednak nie tak prędko, jakbym chciał. Obiecuje przysiąść jw niedługim czasie do pierwszych tekstów, a dziś na zaspokojenie głodu mam dla Was The post Malta w kwadratowym kadrze. Jak było? appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Półwysep Akamas. Najpiękniejsze miejsce na Cyprze!

Najlepsze miejsce na Cyprze, postanowiłem zostawić na sam koniec relacji. Po ostatnim kulinarnym tekście, gdzie przyjrzeliśmy się kuchni rosyjskiej, stwierdziłem, że trzeba spalić nieco kalorii i wybrać się na mały spacer. Zapraszam do bezapelacyjnie najpiękniejszego zakątka Cypru, czyli na nietknięty turystycznym przemysłem Półwysep Akamas. Jedyne takie miejsce na Cyprze! Szybka przesiadka w Polis Mieścinę Polis The post Półwysep Akamas. Najpiękniejsze miejsce na Cyprze! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Nieopisywane wcześniej historie przelotne: Wadim i Tigran, który ubił Azera

Cześć Wam. Dzieje się sporo ostatnimi czasy, najchętniej to nie kładłbym się spać, żeby zaoszczędzić trochę czasu. Dużo fajnych rzeczy kręci się wokoło bloga i wygląda to tak, jakby sam los czytał tekst o łączeniu etatu z blogowaniem i postanowił mocno pomóc mi w skuteczniejszym realizowaniu założonych celów. Niedługo będę odpalał kilka mega ciekawych projektów i już tylko nie mogę The post Nieopisywane wcześniej historie przelotne: Wadim i Tigran, który ubił Azera appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Rosyjskie rarytasy. Co jedzą na dalekiej Syberii?

Dawno nie było nic kulinarnego, musieliście nieźle przez to zgłodnieć! Po ostatniej biesiadzie przy kuchni gruzińskiej, tym razem zapraszam Was do stołu rosyjskiego, a jeszcze bardziej szczegółowo – syberyjskiego, choć faktycznie można powiedzieć, że różnic brak. Rosyjska kuchnia może nie jest najbardziej wyszukaną kuchnią świata, jednak ma kilka świetnych i przepysznych potraw, dla których mógłbym zostać tam znaaacznie dłużej. The post Rosyjskie rarytasy. Co jedzą na dalekiej Syberii? appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

10 świetnych kierunków na wiosnę. Ciepło i tanio!

Cześć i czołem. Mam przyjemność zaprezentować Wam kolejny odcinek Przeglądu Tanich Lotów. Przegląd wyjątkowy, któremu właśnie stuknęło 25 wydanie i z tej okazji jeden, jedyny raz został on przeniesiony z newslettera bezpośrednio na bloga. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tegoż posunięcia! Dodatkowo z tej okazji mam dla Was jeszcze małą niespodziankę, dzięki której zaoszczędzicie od 40 zł The post 10 świetnych kierunków na wiosnę. Ciepło i tanio! appeared first on Kołem Się Toczy.