KOŁEM SIĘ TOCZY

Mapy, nawigacje i inne przydatne i NIEPRZYDATNE aplikacje w podróży – Praktyczna Pogadanka 04

Czas na kolejny odcinek Praktycznej Pogadanki, dziś będzie o nawigacjach i mapach, które polecam, a także o kilku innych niesamowicie ciekawych aplikacjach i stronach internetowych bazujących na mapach, na jakie niedawno wpadłem. Zapraszam do oglądania, a jeśli ktoś nie może, napisałem także transkrypcję nagrania. Transkrypcja poniżej. Na początek chciałbym nieco pogadać o tych bardziej przydatnych The post Mapy, nawigacje i inne przydatne i NIEPRZYDATNE aplikacje w podróży – Praktyczna Pogadanka 04 appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

12 Najciekawszych, darmowych atrakcji Barcelony. Czyli co robić, kiedy wydasz całą kasę?

Tak jak obiecałem w pierwszym tekście o najciekawszych miejscach i zwiedzaniu Barcelony – czas na darmowe atrakcje Barcelony. Zrobiłem niemałe rozeznanie pod tym kątem i postarałem wymienić te miejsca, które moim zdaniem faktycznie warte są zobaczenia. Zapraszam! W przeciwieństwie do poprzedniego tekstu, tym razem postaram się dość zwięźle i konkretnie przedstawić Wam zarówno typowe atrakcje The post 12 Najciekawszych, darmowych atrakcji Barcelony. Czyli co robić, kiedy wydasz całą kasę? appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Dzień dobry KATALONIA! [film]

Po kilku długich dniach planowania ujęć, ponad tygodniu biegania z aparatem i statywem po Barcelonie, Sitges i Montserrat (te trzy miejsca odwiedzaliśmy) no i ponad kolejnym tygodniu montażu już po powrocie, mam przyjemność pokazać Wam wreszcie film! Całkiem nieskromnie powiem, że to chyba najlepszy mój klip z wyjazdu jak do tej pory. Mam nadzieję, że The post Dzień dobry KATALONIA! [film] appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Blogowanie na pełen etat i mobilność (bez której nie byłoby to możliwe?)

Tak! W końcu mogę to powiedzieć – zwolniłem się z etatu. Rok temu. Piszę o tym jednak teraz, bo postanowiłem sobie, że nie będę zapeszał, że jeśli mi się uda – napiszę o tym dopiero za rok. Tak więc piszę – blog i podróże są aktualnie moim jedynym zajęciem! Oczywiście nie tylko blog, ale także The post Blogowanie na pełen etat i mobilność (bez której nie byłoby to możliwe?) appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Zwiedzanie Barcelony i okolic – czyli jak zabrałem rodziców na wycieczkę!

„Zapraszam do Barcelony! Hm. Ale w sumie to po co?” – pomyślałem. Nie bardzo wiedziałem co o tej całej Barcelonie napisać. Przecież już wszystko napisano. Czuję się ostatnim blogiem podróżniczym, ostatnim w tej części galaktyki, który o Barcelonie cokolwiek pisze. A jednak napisałem. I to jeden z najobszerniejszych tekstów ostatnimi czasy… Zależało mi na stworzeniu kompletnego The post Zwiedzanie Barcelony i okolic – czyli jak zabrałem rodziców na wycieczkę! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Wykiwaj złodzieja w podróży. Kilka porad i trików – Praktyczna pogadanka 03

Dzisiaj chciałem opowiedzieć o kradzieżach w podróży. Nie o tym jak kraść, żeby nie zostać zauważonym, ale o tym jak nie dać się okraść lub chociażby zminimalizować straty podczas ewentualnej kradzieży lub napaście przez inne osoby. Zapraszam serdecznie! Jest to transkrypcja filmu z mojego kanału Youtube. Zachęcam do oglądania innych z serii „Praktyczna Pogadanka”, a The post Wykiwaj złodzieja w podróży. Kilka porad i trików – Praktyczna pogadanka 03 appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

20 pomysłów na prezent dla podróżnika. Najciekawsze i najbardziej użyteczne!

Święta idą, a tym samym mam dla Was kilka propozycji na ciekawe prezenty podróżnicze! Prezenty praktyczne, umilające życie w podróży jak i kompletne pierdoły (czytaj: gadżety), które też czasem się przydają! ;) Takie wymagające jedynie kilku kliknięć na aukcjach internetowych, jak i dania z siebie nieco więcej, poświęcenia swojego czasu. Drogie i tanie. Ciekawe i bardzo The post 20 pomysłów na prezent dla podróżnika. Najciekawsze i najbardziej użyteczne! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Nie daj się OKRAŚĆ ani ZJEŚĆ pod namiotem – Praktyczna Pogadanka 02

Czas na drugi odcinek z serii praktycznej, w której staram się pomagać początkującym, chcącym zacząć swoją przygodę z podróżami na własną rękę, a także doradzić nieco w tych kwestiach osobom już nieco doświadczonym. Zapraszam do drugiego odcinku o noclegach na dziko. Pierwszy odcinek możecie zobaczyć tutaj, a także polecam zerknąć do blogowego wpisu o nocowaniu pod namiotem The post Nie daj się OKRAŚĆ ani ZJEŚĆ pod namiotem – Praktyczna Pogadanka 02 appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Uwierz mi, nie chcesz mieć skradzionej tożsamości. Czym grozi utrata dokumentów?

Jak być może z newslettera wiecie, jakiś czas temu zostałem okradziony. Obok wielu cennych rzeczy, które znajdowały się w tamtych torbach na laptopy, znajdowały się też te najcenniejsze. Te, których przejęcie przez niepowołaną osobę może kosztować wiele. Oj naprawdę BARDZO wiele… W torbach na szczęście nie było laptopów, obeszło się bez strat zdjęć, plików, jednak było The post Uwierz mi, nie chcesz mieć skradzionej tożsamości. Czym grozi utrata dokumentów? appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Nowa seria vlogów – PRAKTYCZNA POGADANKA! Odc.1

Mam przyjemność przedstawić Wam w końcu to, nad czym się zastanawiałem już od wielu miesięcy. Do rozpoczęcia nagrywania serii zachęcił mnie nie kto inny jak Wy i Wasze liczne pytania dotyczące samodzielnych podróży, kwestii biwakowych, sprzętowych, dotyczących bezpieczeństwa itd. Zatem zaczynamy! Zatem – co tutaj więcej gadać? Zapraszam do oglądania. Możecie dać przy okazji suba klikając The post Nowa seria vlogów – PRAKTYCZNA POGADANKA! Odc.1 appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

W poszukiwani Śląskiej zieleni. Propozycja jesiennej wycieczki

W ramach kolejnej odsłony projektu Wokoło Śląskiego, chcę Wam pokazać kilka spokojnych, przyjemnych i przede wszystkim zielonych miejsc na rower na Śląsku. A w sumie, nie tylko na rower!  :)  Dobrych na jednodniową wycieczkę, samemu czy z rodziną. Nie uwierzycie jak na Śląsku może być pięknie. Co prawda ze względu na jesień, zieleni już nie uświadczyłem za The post W poszukiwani Śląskiej zieleni. Propozycja jesiennej wycieczki appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

W kraju kofoli i MARIHUANY. Najlepsze miejsca w Czechach blisko granicy [VLOG]

Nowości, nowości! Na kanale youtubowym strzelił właśnie 1000 subskrypcji i z tej okazji wrzucam nowy film. Po jego zobaczeniu nic już nie będzie takie samo! No dobra, może przesadzam, ale z pewnością nie będziecie się nudzić. :) Poza tym, nawet nie wiecie jak wiele bólu mi sprawiało to całe gadanie do kamery. Strasznie dziwne uczucie. The post W kraju kofoli i MARIHUANY. Najlepsze miejsca w Czechach blisko granicy [VLOG] appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Karakorum – jak to się wymawia?! Mongolskie śpiewy i bajecznie piękna, dawna stolica Erdene Dzuu

Właściwie do zamknięcia tematu Mongolii na tę chwilę dwa tekst. Oba o stolicach. O Ułan Bator i nieco mniej oczywistej, ale równie ciekawej stolicy – Karakorum. I o tej drugiej, a także kilku historiach z nią związanych chciałem Wam dzisiaj opowiedzieć. Dobre 5 dni nauki trwało zanim nauczyliśmy się poprawnie wymawiać nazwę Karakorum tak, aby ludzie, The post Karakorum – jak to się wymawia?! Mongolskie śpiewy i bajecznie piękna, dawna stolica Erdene Dzuu appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Ebook „Podróżniczy Inspirator” z okazji 5 lat bloga. Zainspiruj się do podróży! :)

Kiedy zaczynałem spisywać wspomnienia ze swojego pierwszego wyjazdu, nie sądziłem, że spodoba mi się to na tyle, iż będę klepał tak w klawiaturę przez kolejne 5 lat. Że dorobię się w tym czasie 350 tekstów, że będę pisał do gazet, wydawał książki, pisał ebooki i co najlepsze… że ktoś tym wszystkim w ogóle będzie zainteresowany!  The post Ebook „Podróżniczy Inspirator” z okazji 5 lat bloga. Zainspiruj się do podróży! :) appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Zaraz przy granicy. To co najlepsze w Czechach północnych

Wiem, że sporo osób zagląda tutaj w poszukiwaniu jakichś ciekawych miejsc blisko granicy – inspiracji na krótki weekendowy wypad, ewentualnie na nieco dłużej. Dziś przybywam z propozycją wyjazdu do Czech i odwiedzenia kilku naprawdę ciekawych miejsc zlokalizowanych blisko granicy. Byliśmy akurat na rowerach, będzie kilka przemyśleń co do samej trasy, jednak bardziej chcę się skupić The post Zaraz przy granicy. To co najlepsze w Czechach północnych appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Czy jest coś ciekawego w Zabrzu?! O kopalniach, sztolni, stalowych domach i szybie z którego pije się wodę

To co ma się pod nosem odkrywa się najpóźniej. Też tak macie? Przez Zabrze przejeżdżałem codziennie przez okres 5 lat trwania studiów, jednak nigdy nie miałem ani czasu, ani chęci przybyć do Zabrza w celu innym niż przesiadka na dworcu autobusowym, czy spotkanie ze znajomymi. Zwiedzanie? Przecież w Zabrzu nie ma nic ciekawego do zwiedzania! – odpowiadałem sam The post Czy jest coś ciekawego w Zabrzu?! O kopalniach, sztolni, stalowych domach i szybie z którego pije się wodę appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Jak nie z tej ziemi. Niepublikowane wcześniej pamirskie fotografie. Duże panoramy!

Coś dla miłośników wysokich gór! Kilka dni temu na facebooku wspominałem, jak to 3 lata temu zakończyłem wyjazd przez Kaukaz i Bliski Wschód, dziś zaś mija 2 lata, kiedy to wróciliśmy z Martą z naszego pierwszego, wspólnego wyjazdu do Kirgistanu i Tadżykistanu. I tak wspominając, przeglądając zdjęcia zauważyłem, że… kilku całkiem niezłych widoków z samego Pamiru The post Jak nie z tej ziemi. Niepublikowane wcześniej pamirskie fotografie. Duże panoramy! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

[PKST 007] Kulisy powstawania „Twojej Samodzielnej Podróży”, wyniki sprzedaży oraz szybka promocja i zawieszenie sprzedaży

Kilka słów podsumowania tego co działo się w ciągu ostatnich miesięcy wokoło „Twojej Samodzielnej Podroży”. Będzie o liczbach, pieniądzach, momentach, w których dałem ciała, o tym co bym zmienił, z czego jestem zadowolony, a także, dlaczego wydawanie książki samodzielnie (nawet jeśli jest to ebook i audiobook) jest lepsze niż z wydawnictwem. Ogólnie mam nadzieję sporo porad, The post [PKST 007] Kulisy powstawania „Twojej Samodzielnej Podróży”, wyniki sprzedaży oraz szybka promocja i zawieszenie sprzedaży appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

[PKST 006] Tam, gdzie spotkasz szamana. Mongolska mieszanka wierzeń

Kolejna odsłona mongolskiej podróży. Mega ciekawy temat, gorąco zachęcam do odsłuchania kolejnego Podcastu Kołem Się Toczy lub przeczytania jego transkrypcji. Tekst ten miał być wysłany do ogólnopolskiego magazynu podróżniczego, jednak stwierdziłem, że wolę wzbogacić blog w fajną treść. Mam nadzieję, że Wam się spodoba. Zapraszam! :) Kliknij powyżej i odsłuchaj podcastu. Pozostałe odcinki podcastu możesz znaleźć tutaj, a także na iTunes i SoundCloud. Będzie The post [PKST 006] Tam, gdzie spotkasz szamana. Mongolska mieszanka wierzeń appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Biwakowe rewolucje. Czyli co jeść pod namiotem?

Ludzie zaczynający przygodę z podróżami często zadają mi pytanie – co jeść w podróży? Co gotować na kuchence, aby było szybko, tanio, smacznie i przede wszystkim kalorycznie? Dziś przyjrzę się mojemu biwakowemu gotowaniu. Przedstawię kilka moich porad i propozycje posiłków przygotowanych na kuchence. A czym Ty się żywisz w podróży? Oczywistością jest, że każdy licealista lub student zaczynający The post Biwakowe rewolucje. Czyli co jeść pod namiotem? appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

O wygodnym obrocie pieniędzmi w podróży, czyli jak nic nie robiąc zaoszczędzić na piwko lub trzy

Powiem Wam w tajemnicy, że chyba się powoli starzeję. Dalej lubię spać w namiocie, dalej brak komfortowego łóżka, że o wygodnym transporcie nie wspomnę nie jest dla mnie problemem, jednak coraz częściej mam ochotę sobie odpocząć. A to, jadąc pod namiot, raz na kilka dni przydałoby się jednak jakieś nieco miększe łóżko zamiast dmuchanej maty. The post O wygodnym obrocie pieniędzmi w podróży, czyli jak nic nie robiąc zaoszczędzić na piwko lub trzy appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

O wygodnym obrocie gotówką w podróży, czyli jak nic nie robiąc zaoszczędzić na piwko lub trzy

Powiem Wam w tajemnicy, że chyba się powoli starzeję. Dalej lubię spać w namiocie, dalej brak komfortowego łóżka, że o wygodnym transporcie nie wspomnę nie jest dla mnie problemem, jednak coraz częściej mam ochotę sobie odpocząć. A to, jadąc pod namiot, raz na kilka dni przydałoby się jednak jakieś nieco miększe łóżko zamiast dmuchanej maty. The post O wygodnym obrocie gotówką w podróży, czyli jak nic nie robiąc zaoszczędzić na piwko lub trzy appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Bałkański czar. Miejsca i ludzie, do których chętnie bym wrócił po 4 latach

Nie dalej jak kilka dni temu Facebook wyświetlił mi informację – Masz wspomnienia! Ciekawość oczywiście szybko przeważyła nad rzeczami jakie miałem do wykonania i kliknąłem – „pokaż więcej”. Co się okazało? Czytam, oglądam i nawet nie wiem kiedy, zacząłem się mimowolnie uśmiechać do monitora. Właśnie strzeliło 4 lata odkąd byłem na Bałkanach rowerem. Tak mnie wzięło na The post Bałkański czar. Miejsca i ludzie, do których chętnie bym wrócił po 4 latach appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Koloryt śląskich ulic. 17 murali, które obowiązkowo trzeba zobaczyć

Kolejna odsłona projektu Wokoło Śląskiego, w którym pokazuję Wam różne zakątki mojego rodzinnego, ciągle mocno niedocenianego województwa. Po dwóch pierwszych tekstach, w których z pozycji rowerowego siodełka zwiedziliśmy Jurę, tym razem chciałbym się przyjrzeć zupełnie czemu innemu, a mianowicie – kilku całkiem nieźle pobazgranym ścianom!Street art nie jest może zbyt częstym gościem na moim blogu, nie jest The post Koloryt śląskich ulic. 17 murali, które obowiązkowo trzeba zobaczyć appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Kupujemy wyjazdowy plecak. 12 rzeczy, na które wypada zwrócić uwagę

Sezon wyjazdowy trwa w najlepsze, ogólna mobilizacja, planowanie, przygotowania no i zakupy! Wiele osób ciągle zapewne zadaje sobie pytanie – jaki plecak w podróż kupić? Na co zwrócić uwagę, co jest ważne, co każdy dobry plecak wyjazdowy powinien posiadać? Mam nadzieję, że po lekturze tego tekstu, każdy z Was będzie wiedział jaki plecak turystyczny – czy to na The post Kupujemy wyjazdowy plecak. 12 rzeczy, na które wypada zwrócić uwagę appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

10 mało znanych ciekawostek o Szwajcarii + 5 mega widokowych panoram 360°!

Im więcej czytam o Szwajcarii, tym bardziej fascynuje mnie ten kraj. Zapraszam do drugiego, naszpikowanego ciekawostkami tekstu z ostatniego wypadu do Oberlandu Berneńskiego. Dowiesz się między innymi: Ile kilometrów ma najdłuższy tunel świata znajdujący się w Szwajcarii, dlaczego Szwajcarzy mają największe zagęszczenie schronów atomowych, po co przeprowadzają najwięcej referendów na świata i dlaczego miejscowościach nie można jeździć samochodami, a krowy… The post 10 mało znanych ciekawostek o Szwajcarii + 5 mega widokowych panoram 360°! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Powrót do przeszłości, czyli o tym pierwszym razie

Dzisiaj będzie o mojej pierwszej podróży. O tym, jak cholernie się bałem pojechać. Bałem się tak bardzo, że zwlekałem z tym dwa lata, a kiedy znalazłem już osobę chętną pojechać ze mną na wspólny wyjazd, to po kilku dniach wspólnej jazdy zostałem sam. Praktycznie bez znajomości języka, bez doświadczenia, pełen obaw.  Była to strasznie szybka lekcja nauki samodzielnego podróżowania. Zaledwie The post Powrót do przeszłości, czyli o tym pierwszym razie appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Dla kogo „Twoja Samodzielna Podróż”? Start 10 lipca!

Uff. Wielkimi krokami zbliża się najważniejszy moment w moim blogowym życiu. Już za kilka dni ruszam z przedsprzedażą praktyczno-motywacyjnego ebooka „Twoja Samodzielna Podróż”, która mam nadzieje pomoże wielu osobom. A komu dokładnie? Zapraszam do tekstu i filmu, w których o wszystkim opowiem. Niesamowicie cieszę się, że to już powoli koniec. Że po 7 miesiącach mozolnych pracy – pisania, redakcji, The post Dla kogo „Twoja Samodzielna Podróż”? Start 10 lipca! appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Oberland Berneński, czyli jak było na wyjeździe z National Geographic Traveler?

Jak już wiecie, niedawno spędziłem tydzień w Szwajcarii. Był to bardzo nietypowy dla mnie wyjazd. Początkowo miałem dość mieszane uczucia, bałem się, że będę źle się czuł z brakiem możliwości samostanowienia o sobie (jakkolwiek to brzmi!), jednak powiem Wam, że koniec końców był to jeden z ciekawszych wypadów na jakich byłem w ostatnim czasie. Z kilku The post Oberland Berneński, czyli jak było na wyjeździe z National Geographic Traveler? appeared first on Kołem Się Toczy.

KOŁEM SIĘ TOCZY

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Ta ścieżka rowerowa ma aż 628 km!

Szczerze mówiąc, trochę obawiałem się, że jadąc na tę kilkudniową wycieczkę rowerową wzdłuż Odry, nie będę miał o czym pisać. Oczywiście wiedziałem, że będą świetne widoki, że w pięknych okolicznościach przyrody pojeżdżę na rowerze, że wypocznę, jednak…  czy nie będę musiał ograniczyć się do foto-relacji po powrocie? Czy będę miał co opowiedzieć, kogo przedstawić, czy będę The post Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Ta ścieżka rowerowa ma aż 628 km! appeared first on Kołem Się Toczy.