Plecak i Walizka

Podsumowanie roku 2016 i plany na 2017

Dzisiaj jestem szczęśliwa. Chociaż z jednej strony cieszę się, że 2016 wreszcie się skończył, bo to był dla mnie dość trudny rok, to z drugiej doceniam, że wydarzyło się w ciągu tych 12 miesięcy wiele rzeczy, z których wyciągnęłam lekcje. Gdybym miała rok 2016 ubrać w tylko jeden epitet określający go, byłoby to życiowe doświadczenie. […] Post Podsumowanie roku 2016 i plany na 2017 pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Miesiąc 4: koniec tej podróży

Wyjechałam z Polski 4 miesiące temu. Pisałam wtedy, że jadę w wielką podróż dookoła świata bez pieniędzy. Taki był pierwotny zamysł – okrążyć świat tak w dwa lata, a może nawet bez limitu czasu. Bez pieniędzy w sensie takim, że bez wypchanego portfela w momencie wyjazdu, ale zarabiając pieniądze z drogi. Ale wiecie, ja chyba […] Post Miesiąc 4: koniec tej podróży pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Wdzięczność! 100 dni w podróży i 6 lat bloga

100 dni w podróży minęło nawet nie wiem kiedy. 100 dni od kiedy wyjechałam z Polski z biletem w jedną stronę, w podróż dookoła świata. Co prawda regularnie robię podsumowania miesiąca, ale ten post będzie inny.  Ten post będzie z wdzięczności. Bo – jak powiedział Walt Disney – jeśli możesz coś sobie wymarzyć, to możesz […] Post Wdzięczność! 100 dni w podróży i 6 lat bloga pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Miesiąc 3: inspirujące wzloty i bolesne upadki

Podsumowując wrzesień miałam ogromną nadzieję, że październik będzie lepszy. Nie wiem, czy ja mam jakiegoś niefarta, czy moje życie stwierdziło, że będzie rzucać mi kłody pod nogi, żeby sprawdzić jak długo wytrzymam. No więc, drogie życie, sorry, ale ja nie z tych co się poddają. Zaciskam zęby i realizuję swoje marzenie dalej, nie ważne czy wokół […] Post Miesiąc 3: inspirujące wzloty i bolesne upadki pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Wszystkich Świętych na Filipinach: biesiada ze zmarłymi

Dzień Wszystkich Świętych po raz pierwszy spędzam za granicą. Tęsknię za wizytą na rodzinnych cmentarzach na wschodzie Polski, za tym klimatem pierwszego listopadowego dnia i za łuną od tysięcy zniczy unoszącą się nad nekropoliami. Ale jestem też ciekawa jak wygląda Wszystkich Świętych na Filipinach. W kraju również katolickim, który jednak kulturowo bardzo różni się od […] Post Wszystkich Świętych na Filipinach: biesiada ze zmarłymi pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Filipiny, Manila: obrzydliwe przebrania na Halloween

Jeśli kiedykolwiek myśleliście, że wasz kostium na imprezę Halloween był straszny lub szalony, to znaczy, że powinniście w tym okresie przyjechać na Filipiny. Bo na pewno nie przebieraliście się nigdy za rozkładające się zwłoki w lodówce. Z lodówką oczywiście. W sobotę 22 października w Makati, części Manili gdzie mieszkam, miała miejsce parada Takutan sa Burgos […] Post Filipiny, Manila: obrzydliwe przebrania na Halloween pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Filipiny: Taal, najmniejszy wulkan świata

W samej Manili nie ma zbyt wiele do zobaczenia, ale zawsze można wybrać się na jednodniowe wycieczki poza miasto. Jeden z takich wypadów zorganizowaliśmy ze znajomymi do wulkanu Taal, najmniejszego aktywnego wulkanu na świecie. I chociaż Taal znajduje się zaledwie 60 km od Makati, czyli części Manili gdzie teraz mieszkam, wycieczka na wulkan może być prawdziwą […] Post Filipiny: Taal, najmniejszy wulkan świata pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Miesiąc 2: Myśl pozytywnie!

Piszę ten post z hotelu pod lotniskiem w Kuala Lumpur. Mam tutaj 20-godzinną przesiadkę w podróży ze Sri Lanki na Filipiny i na początku zakładałam, że pozwiedzam trochę stolicę Malezji. Tak samo jak plan na początku był taki, że ostatni tydzień na Sri Lance spędzę na plaży i w lesie deszczowym Sinharaja, bo tam mnie jeszcze […] Post Miesiąc 2: Myśl pozytywnie! pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Naciąganie na Sri Lance, czyli czego nienawidzę w tym kraju

Sri Lankę uwielbiam pod każdym względem – za jedzenie, herbatę, krajobrazy, zwierzęta, góry, plaże, ocean. Także za ludzi – że są uśmiechnięci i pomocni. Ale jednocześnie właśnie za niektórych ludzi jej nienawidzę. A dokładnie za ich próby naciągania. Sprawa jest prosta – jesteś biały = jesteś bogaty. Nie ważne czy jesteś Anglikiem, Niemcem czy Polakiem. Mamy […] Post Naciąganie na Sri Lance, czyli czego nienawidzę w tym kraju pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Miesiąc 1: O strachu i podróżniczym haju

Pisałam pamiętniki przez 10 lat mojego nastoletniego życia. Dzień po dniu. Każdy szczegół, co się wydarzyło, różne nastoletnie frustracje i marzenia. Pamiętniki są fajne, kiedy wracasz do nich po kilku latach i analizujesz jak zmieniła się Twoja osobowość i podejście do życia. No, a poza tym zawsze lubiłam pisać i przelewać myśli na papier. Nie chcę […] Post Miesiąc 1: O strachu i podróżniczym haju pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Morze Martwe – terapia z soli i błota

Koniec lipca, początek sierpnia. Najgorszy okres, żeby odwiedzić Bliski Wschód, bo żar leje się z nieba. A im bardziej teren nizinny, tym gorzej. Dlaczego więc siedzieć w górach, skoro można odwiedzić najniżej położony punkt na świecie czyli Morze Martwe? Morze Martwe to takie miejsce, które jednocześnie kocham i go nienawidzę. Nie ma nic pomiędzy. I chociaż […] Post Morze Martwe – terapia z soli i błota pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Wielka podróż dookoła świata bez pieniędzy!

Podróż dookoła świata? Tak!!! Bez planu i (wielkich) pieniędzy. Taka, o której zawsze marzyłam. Czas wreszcie spełnić to marzenie! Do wyjazdu zostało 45 dni. Kiedy byłam w liceum, czyli jakieś 10 lat temu, marzyłam o wielkiej przygodzie gdzieś w świecie. Chociaż nie, ja marzyłam po prostu, żeby cały czas być w drodze. Ale szczerze? Kiedy […] Post Wielka podróż dookoła świata bez pieniędzy! pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Nauka języka obcego za granicą – moich 8 złotych zasad

Dwukrotnie w życiu miałam okazję odbyć naukę języka obcego za granicą. Spodobało mi się bardzo, nie tylko ze względu na rozwój moich językowych umiejętności, ale przede wszystkim na możliwość poznania danej kultury “od środka” i przebywanie z lokalnymi ludźmi. Oczywiście byłam wtedy niczego nieświadomym młokosem i w tej nauce popełniłam wiele błędów, które wyniosłam z […] Post Nauka języka obcego za granicą – moich 8 złotych zasad pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Wzgórza Golan, Izrael: winiarnie i pola minowe

Wzgórza Golan zimą są przykryte śniegiem. Warstwa nie jest gruba, ale jest. Na najwyższej górze, Hermon, która mierzy zaledwie 1000 metrów wysokości utworzono nawet wyciąg narciarski. Wiosną Wzgórza kwitną. To najlepszy moment, żeby przejść pieszy szlak Wzgórz Golan. Dobry moment, żeby wybrać się w ten region Izraela przypada też jesienią, podczas wielkiej migracji ptaków między […] Post Wzgórza Golan, Izrael: winiarnie i pola minowe pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Blondynka na Bliskim Wschodzie: Izrael i Jordania

Blondynka na Bliskim Wschodzie powinna drżeć o własne życie na każdym kroku. Arabowie chcą ją kupić za wielbłądy, zdarzają się publiczne macanki, trzeba przykrywać szczelnie ciało, a to wszystko podczas slalomu między polami minowymi i czołgami. Fajny ten Bliski Wschód, nie? Szczególnie dla kobiet. Wiem, że wiecie, że żartuję. Już wiele razy na blogu podkreślałam, że zakochałam […] Post Blondynka na Bliskim Wschodzie: Izrael i Jordania pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Pustynia Negew: największa przygoda w Izraelu

W kilka miesięcy zjechałam Izrael wzdłuż i wszerz, poznałam go dość dobrze i zakochałam się w nim bez pamięci. Uwielbiam jego górzystą północ, rafy koralowe w Morzu Czerwonym, wyluzowany Tel Awiw, pełną historii Jerozolimę, zabytki, jedzenie, ludzi. Ale nic, NIC tak nie rzuciło mnie na kolana i nie dostarczyło tylu wrażeń co pustynia Negew. To […] Post Pustynia Negew: największa przygoda w Izraelu pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Petra: skalne miasto w Jordanii

Petra to starożytne skalne miasto Nabatejczyków w Jordanii. Dziś opowiem Wam jak skradła moje serce, co można tam zobaczyć i dlaczego kilka godzin na zwiedzanie to za mało. Read this post in English! Ach, Petra! Już wzdycham z utęsknieniem… Po raz pierwszy byłam w skalnym mieście w 2002 r., miałam wtedy 14 lat. Z tamtego wyjazdu zapadło […] Post Petra: skalne miasto w Jordanii pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

O głupocie i ratowaniu życia, czyli odwodnienie na pustyni

Odwodnienie? I to na pustyni, kiedy nie ma z tobą nikogo, kto by ci pomógł. Nie przesadzę, jeśli powiem, że to otarcie się o śmierć. A kiedy dostajesz smsa o treści “Proszę szybciej, ja chcę żyć!” od bliskiej osoby, czujesz, że tracisz grunt pod nogami. Nie możesz nic zrobić, tylko czekać i trzymać kciuki, żeby […] Post O głupocie i ratowaniu życia, czyli odwodnienie na pustyni pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Tel Awiw, Akka, Hajfa, czyli Morze Śródziemne w Izraelu!

Tel Awiw, Akka, Hajfa, a może coś jeszcze innego? Co warto zobaczyć na izraelskim wybrzeżu Morza Śródziemnego? Gdzie spać? Odpowiedzi w dzisiejszym poście! Read this post in English! Przyznam, że Morze Śródziemne jakoś nigdy nie należało do moich ulubionych. Przyznaję, architektura śródziemnomorskich miasteczek jest urocza, a krajobrazy w niektórych miejscach piękne. Ale dla mnie było w […] Post Tel Awiw, Akka, Hajfa, czyli Morze Śródziemne w Izraelu! pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Co spakować na weekend zimą? Lista uniwersalna!

Weekend zimą? Oczywiście, że tak! Co spakować do bagażu podręcznego, żeby nie dźwigać, niczego nie zapomnieć i nie zamarznąć? Przedstawiam moją uniwersalną listę pakowania! Read this post in English! Pomysł na ten post podsunęły mi listy pakowania… osób, które chyba nigdy nie pojechały na weekend do Europy Środkowo-Wschodniej albo do Skandynawii. Serio, jakieś płaszczyki, botki, kapelusiki, […] Post Co spakować na weekend zimą? Lista uniwersalna! pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Plaże Sri Lanki: którą wybrać?

Plaże na Sri Lance ciągną się kilometrami. Którą wybrać, żeby idealnie zakończyć pobyt na wyspie? Które są najlepsze do pływania, a które do surfowania? Gdzie kwitnie życie, a gdzie można wypocząć w spokoju? O tym w poniższym wpisie! Read this post in English! Cieszy mnie zaufanie, którym obdarzają mnie Czytelnicy pisząc maile z zapytaniami dotyczącymi […] Post Plaże Sri Lanki: którą wybrać? pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Ella: mały raj pośród dżungli Sri Lanki

Ella to niewielka miejscowość na wschodnim krańcu Krainy Herbaty w Sri Lance. Jej wyjątkowe położenie pośród dżungli, niewielkich gór i dolin, wodospadów i plantacji herbaty sprawiło, że Ella stała się bardzo popularna wśród turystów. Więc, jeśli Wam to nie przeszkadza, gorąco polecam to miejsce i podsuwam kilka wskazówek jak tam dotrzeć i co zobaczyć. Ella: […] Post Ella: mały raj pośród dżungli Sri Lanki pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Ankieta, czyli pomóż mi się rozwijać!

Blog Plecak i walizka istnieje już przeszło 5 lat. Jak na polską blogosferę podróżniczą to dość długo, można powiedzieć, że jestem już weteranem (ale jeszcze nie dinozaurem :D). Blog nie jest wielki, ale nie jest też najmniejszy, chociaż to tak naprawdę nie ma znaczenia, bo nawet małe blogi mogą być wielkie w swojej niszy. Kiedyś […] Post Ankieta, czyli pomóż mi się rozwijać! pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Podsumowanie roku 2015 i plany na 2016

Jeszcze kilka dni temu miałam deprechę i pierwszy raz w historii bloga nie chciało mi się robić podsumowania roku. Rzadko kiedy mi się zdarza, że widzę przyszłość w czarnych barwach, zwykle jestem pełna energii do działania. Jednak obecnie jestem po prostu w dość stresującym momencie życia. I zamiast widzieć ten mijający rok bardzo udanym (bo […] Post Podsumowanie roku 2015 i plany na 2016 pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Słonie w Sri Lance: safari, sierociniec i inne miejsca

Słonie to jedna z tych atrakcji Sri Lanki, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Gdzie można je spotkać i ile taka przyjemność kosztuje? Zapraszam do wpisu! Słonie! Uwielbiam je za ich charakter i majestatyczny wygląd. Miałam okazję spotkać je w Sri Lance już wiele razy i każde spotkanie zachwyca mnie tak samo mocno. Nie ważne […] Post Słonie w Sri Lance: safari, sierociniec i inne miejsca pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Izrael: informacje praktyczne, ceny, noclegi, transport

Izrael większości kojarzy się z pielgrzymkami i nieustającymi atakami terrorystycznymi. Kraj ten ma jednak wiele do zaoferowania, posiada niesamowite walory przyrodnicze i historyczne, a zwiedzanie go nie musi wcale opierać się na pielgrzymkach. Wszelkie informacje praktyczne dotyczące wyjazdu do Izraela zebrałam dla Was w poniższym poście.  W Izraelu spędziłam 2 miesiące (bez 10 dni – w […] Post Izrael: informacje praktyczne, ceny, noclegi, transport pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Jordania: informacje praktyczne, ceny, koszty

Jordania, kraj bezkresnych pustyń pełen zabytków i atrakcji przyrodniczych. Jedziesz do Jordanii i potrzebujesz informacji praktycznych? Znajdziesz je w tym poście! Wizyta w Jordanii, a właściwie Jordańskim Królestwie Haszymidzkim, była częścią mojego 2-miesięcznego pobytu na Bliskim Wschodzie, głównie w Izraelu, w Jordanii natomiast byłam od 26. lipca do 3. sierpnia. Ostatni raz odwiedziłam ten kraj w […] Post Jordania: informacje praktyczne, ceny, koszty pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Moje TOP Izraela: Galilea i Wzgórza Golan

W Galilei i na Wzgórzach Golan odwiedziłam kilka interesujących miejsc. Poniżej przedstawiam moje ulubione oraz informacje praktyczne dotyczące zwiedzania! Galilea i Wzgórza Golan leżą na północy Izraela. Najlepiej znana jest Galilea, głównie za sprawą Biblii i opisywanego w niej życia i nauczania Chrystusa. Wzgórza Golan natomiast występują w Starym Testamencie pod nazwą Baszan, najczęściej można się z tą krainą […] Post Moje TOP Izraela: Galilea i Wzgórza Golan pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Kobiety w Podróży: wolontariat ze słoniami

Moim wielkim marzeniem jest pracować jako wolontariuszka ze zwierzętami gdzieś w Afryce lub Azji. Nie dziwne więc, że kiedy poznałam Kingę Bielejec, autorkę bloga Gadulec, i usłyszałam, że miała ona okazję wziąć udział w takiej przygodzie, pomyślałam: Wow, kolejna Kobieta w Podróży inspirująca do działania! I poprosiłam ją o opowiedzenie o tym niesamowitym wydarzeniu w jej […] Post Kobiety w Podróży: wolontariat ze słoniami pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.

Plecak i Walizka

Izrael i Jordania – wielki powrót

Chociaż nie będzie to pierwsza moja wizyta w tych dwóch krajach, na pewno będzie to najważniejszy wyjazd tego roku. Wyjazd, na który czekałam 13 lat. W 2001 roku mój Tata wyjechał do Izraela na misję pokojową na Wzgórza Golan na rok.  W lipcu 2002 roku odwiedziłyśmy go z moją Mamą i Siostrą. Przez miesiąc wspólnie zwiedzaliśmy […] Post Izrael i Jordania – wielki powrót pojawił się poraz pierwszy w Plecak i walizka.