Na filipinach
12 najczęściej zadawanych pytań
1. Gdzie warto jechać na Filipiny?
Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć, nie znając konkretnych preferencji. Jeśli kochasz góry i chcesz zobaczyć jedne z najpiękniejszych tarasów ryżowych świata – jedź do Banaue i Batad. Jeśli wolisz poleżeć na prawdziwie rajskich wyspach – polecamy Bohol, Panglao i Pamilacan, Camiguin, Siquihor, Malapasque, Bantayan. Jeśli kochasz sporty ekstrymalne – jedź na suring na Siargao i na kite na Boracay. Zanurkować warto na El Nido, Coron i Mindoro. Zmęczyły Cię upały? Leć na Batanes. Wybór jest przeogromny.
2. Czy na Filipinach jest malaria?
Ogólnie rzecz ujmując: NIE, na Filipinach nie ma malarii. Pojedyncze przypadki odnotowuje się tylko w południowej części Palawanu, oraz na dzikich terenach Mindanao.
3. Jakich chorób obawiać się najbardziej?
Na Filipinach może przytrafić się np. denga lub ameba. Dlatego warto pić wodę tylko butelkowaną, myć dobrze owoce oraz często używać żelu antybakteryjnego.
4. W jakim hotelu budżetowym najlepiej spać w Manili?
Polecamy ten, sprawdzony hotel: http://www.mnlboutiquehostel.com
5. Na co trzeba się szczepić jadąc na Filipiny?
Warto być zaszczepionym na: WZW A, WZW B, dur brzuszny, błonnica i polio. Lekarze sugerują także szczepienie na japońskie zapalenie mózgu, aczkolwiek nigdy nie słyszałam nic o zachorowanych na tą chorobę na Filipinach.
6. Czy jest możliwość spania w namiocie na Filipinach?
Tak, wiele resortów oferuje taką możliwość. Namioty również można wypożyczyć na miejscu. Jest to bardzo fajna forma podróżowania, czasem tylko jest troszkę za gorąco.
7. Jaka jest pogoda przez cały rok i kiedy najlepiej jechać?
Od stycznia do marca jest najlepszy okres na podróż na Filipiny. Jest to początek pory suchej, a jednocześnie nie jest za gorąco. Opady zdarzają się rzadko, a temperatura waha się pomiędzy 27 a 33 stopnie.
Od kwietnia do maja jest środek pory suchej. Często nie ma ani jednej chmurki na niebie i nie da się wytrzymać nawet w cieniu. Jest bardzo gorąco i do tego powietrze jest naprawdę wilgotne. Człowiek na dworze czuje się jak w saunie.
Od czerwca do października jest pora deszczowa i przez Filipiny przechodzi najwięcej tajfunów. Deszcz potrafi padać nawet 7 dni w tygodniu, często jednak zdarza się, że pada tylko raz dziennie po 2 godziny, a reszta dnia jest sucha i w miarę przyjemna.
Listopad – grudzień to koniec sezonu tajfunów i pory deszczowej. Często jednak w tym okresie zdarzają się 2–3 najsilniejsze tajfuny. Jest to bardzo dobry okres na podróżowanie, ale warto sprawdzać doniesienia meteorologiczne.
9. Jakie ubrania najlepiej wziąć ze sobą?
Warto brać rzeczy, które zakrywają ramiona, są przewiewne, letnie. Sami Filipińczycy ubierają się w rzeczy raczej zakryte niż odkryte, mimo gorącej pogody. Ja chodzę najczęściej w spódnicach, ale najbardziej popularne wśród kobiet są krótkie spodenki. Warto wziąć jedną bluzę do klimatyzowanych pomieszczeń. Buty: japonki, sandały i jedne buty zakryte, ale przewiewne. Najważniejsze: nie ma potrzeby brać dużo ubrań, ponieważ są tutaj bardzo tanie.
10. Czego spodziewać się na miejscu?
Upałów, upałów i jeszcze raz upałów.
11. Prawdziwe Filipiny, z dale od komercji – gdzie?
Camiguin, Pamilacan, Siargao, Kalinga, San Felippe, Anda, Mindoro, Minadano.
12. Wiza – gdzie, za ile i na jak długo?
Wizę turystyczną można uzyskać na lotnisku za darmo na okres 30 dni. Po upływie tego czasu można ubiegać się o przedłużenie.
Masz więcej pytań? Zadaj je w komentarzu, na pewno odpowiemy!