Park Narodowy Durmitor i kanion rzeki Tary.

Podróże na fali

Park Narodowy Durmitor i kanion rzeki Tary.

Podróże na fali

Dolina Śmierci.

Dolina Śmierci to pełen skrajności obszar usytuowany w południowo-wschodniej Kalifornii. Mimo że sama nazwa sugeruje nieurodzajne, spustoszone miejsce, można tutaj znaleźć ponad 1000 gatunków roślin i mnóstwo zwierząt, które z powodzeniem zaadoptowały się w surowym środowisku. Większa część doliny zlokalizowana jest pomiędzy dwoma pasmami górskimi i leży poniżej poziomu morza. Obszar ten znany jako Badwater Basin, jest najniżej polożonym punktem w Północnej Ameryce.Swój obecny kształt dolina zawdzięcza przemianom, jakie zachodziły w ciągu milionów lat. Kiedyś na jej terenach znajdowało się ciepłe, płytkie morze. Najstarsze skały w tym regionie mają ok. 1,7 miliarda lat, a góry wyznaczające granice doliny są historyczną formacją geologiczną. Dolina Śmierci to najgorętsze i najsuchsze miejsce w kraju. Latem temperatury w ciągu dnia dochodzą tutaj do 50 st. C. Tymczasem nocą potrafią w okresie zimowym spaść nawet poniżej 0 st. C.Występuje tu bardzo mało opadów, ale kiedy już się pojawią, cała pustynia natychmiast rozkwita milionem dzikich kwiatów. Niezwykłość tego miejsca podkreślają także porośnięte lasami, ośnieżone szczyty gór, piaskowe wydmy, kamienista pustynia oraz liczne wąwozy.Żyjące tutaj zwierzęta to zazwyczaj małe nocne ssaki. Większe gatunki takie jak puma, kojot czy owca kanadyjska zasiedlają obszary położone wyżej, gdzie znajduje się więcej wody i roślinności. Dolina jest także domem dla grzechotników, skorpionów i czarnych wdów. Jest to bez wątpienia bezlitosne i niegościnne miejsce, ale na swój sposób piękne. Do najpopularniejszych miejsc tego regionu należą Zabriskie Point i Dante's View, gdzie na tle unikatowego krajobrazu turyści mogą podziwiać wschody i zachody słońca oraz Artists Paette, kanion Marble i Zamek Scotty,ego.Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Podróże na fali

Jeziora kraterowe, Karapinar.

Obszar wokół miasta Karapinar w środkowej Anatolii to pradawny krajobraz wulkaniczny, usiany tufowymi stożkami i kraterami. W lejach wygasłych wulkanów powstały liczne jeziora, w tym najsłynniejsze Aci Gölü (gorzkie jezioro) i Meke Gölü (uśmiechnięte jezioro). Obydwa stanowią ważne źródła wody dla tutejszego ptactwa. Kaldera, w której powstało słone Meke Gölü, uformowała się miliony lat temu w wyniku potężnej erupcji, która spowodowała załamanie się wulkanu. Trzystumetrowy, tufowy stożek pośrodku krateru ukształtował się na skutek późniejszego wybuchu. Obwód kaldery wynosi 4 km, a jej głębokość dochodzi do 12 m. W każdym zakątku Turcji można natknąć się na szklane amulety w błękitnym kolorze. Nazar Bancugu to chroniące przed złem oko proroka, a Meke Gölü jest jego swoistą wersją, opiekująca się całym krajem. Geologiczna aktywność regionu, ze skłonnościami do trzęsień ziemi, od zamierzchłych czasów niepokoiła miejscową ludność Malowidła skalne w pobliżu Çatalhöyük przedstawiają erupcję wulkanu, datowaną na 6200 r. p.n.e. W okolicy nie ma ubitych tras, ale warto dojechać tu okrężna drogą. Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”

Jezioro Garda

Podróże na fali

Jezioro Garda

Jezioro Asfaltowe

Podróże na fali

Jezioro Asfaltowe

Ilulissat - lodowy fiord.

Podróże na fali

Ilulissat - lodowy fiord.

Podróże na fali

Jezioro Turkana

Jezioro Turkana leży głównie na jałowych obszarach. Jest to największe jezioro alkaliczne na świecie. Zasilane jest przez trzy rzeki, ale nie ma żadnego odpływu. Poziom wody waha się w zależności od pory roku, tworząc stale zmieniający się krajobraz. Obszar należący do światowego dziedzictwa UNESCO, usytuowany we wschodniej części Wielkich Rowów Afrykańskich na północy Kenii, jest bogatym siedliskiem zwierząt. W pobliżu jeziora znajdują się wygasłe wulkany, a na jego powierzchni wulkaniczne wyspy.Pierwszym Europejczykiem, który odkrył jezioro w 1888 r. był Richard Leakey. Pochodzący z Kenii, angielski paleontolog odnalazł w tym rejonie szkielet człowieka sprzed trzech milionów lat. Turyści przyjeżdżają tu, żeby podziwiać dzika przyrodę. Równiny wokół jeziora zamieszkują ssaki takie jak zebry, gazele, żyrafy, a także lwy i gepardy. Jezioro Turkana jak większość zbiorników wodnych Wielkich Rowów Afrykańskich, jest znaczącym siedliskiem ptaków. Najciekawszymi okazami są różowe flamingi, brodźce leśne i piskliwe, brzytwodzioby afrykańskie oraz kormoran białoszyi. Największą atrakcją jeziora są jednak krokodyle nilowe, które osiedliły się tu dawno temu, kiedy poziom wód jeziora był znacznie wyższy i sięgał Białego Nilu.Jezioro Turkana o zielonkawej wodzie jest oddalone i trudno dostępne, ale koniecznie trzeba je zobaczyć.Źródło:  „501 najwspanialszych cudów natury”

Góra Stołowa.

Podróże na fali

Góra Stołowa.

Yellowstone - pierwszy park narodowy na świecie.

Podróże na fali

Yellowstone - pierwszy park narodowy na świecie.

W pierwszej połowie XIX w. z przymrużeniem oka traktowano opowieści o niezwykłej krainie leżącej gdzieś w Górach Skalistych. Relacje myśliwych o bagnistych rozlewiskach, skamieniałych lasach i gorących źródłach, rozpatrywano w kategoriach mitu. Dopiero w 1869 i 1870 r. zorganizowano ekspedycje, które raz na zawsze potwierdziły niezwykłe doniesienia. W efekcie natychmiast podjęto działania mające na celu ochronę tej nieziemskiej krainy. W 1872 r. powstał Yellowstone, pierwszy park narodowy na świecie.Park usytuowany jest na rozległym wulkanicznym płaskowyżu, pod którym wciąż płynie gorąca magma. W przeszłości dochodziło w tym miejscu do eksplozji superwulkanu, w następstwie których, większa część Ameryki Północnej pokryła się warstwą pyłu. Najsłynniejszą atrakcją Yellowstone są bez wątpienia gejzery. Ich erupcja jest wynikiem podgrzewania podziemnych źródeł wody przez płynna magmę. Najbardziej popularnym gejzerem w parku jest Old Faithful, który wybucha najczęściej ze wszystkich i przy tym bardzo regularnie.Yellowstone może poszczycić się także nieskazitelnym krajobrazem i bogactwem świata zwierząt. Na terenie parku żyje kilka tysięcy bizonów, nie wspominając o łosiach, niedźwiedziach pumach, wilkach i rosomakach. Przy odrobinie szczęścia można spotkać też zagrożony gatunek rysia.Źródło: „501 najwspanialszych cudów natury”